Koronawirus a wakacje
30.07.2021
Jesteśmy w połowie sezonu wakacyjnego. Wakacje w czasie pandemii to wyzwanie. Ciągle zmieniają się rozporządzenia i wytyczne, zarówno w Polsce, jak i na świecie. Wakacje to czas wypoczynku i podróżowania. By było to bezpieczne, podajemy garść informacji, które odpowiadają na najczęściej kierowane pytania do Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Wyjaśniamy, podpowiadamy i odsyłamy do właściwych i wiarygodnych źródeł wiedzy.
- Co to jest Unijny Certyfikat Covidowy?
Dokument zw. Paszportem Covidowym. Unijny Certyfikat Covid ma ułatwić swobodne podróżowanie obywatelom Unii Europejskiej podczas pandemii. Bez niego możemy nie zostać wpuszczeni na pokład samolotu, do restauracji lub do innych miejsc publicznych na terenie UE. Warto się w niego zaopatrzyć bądź w formie elektronicznej (aplikacja w telefonie) bądź w formie papierowej (wydruk). W kraju też możemy zostać poproszeni o okazanie takiego dokumentu. Osoby w pełni zaszczepione już teraz mogą liczyć na różne ułatwienia. Nie wlicza się ich do limitu gości w hotelach, na pływalniach i w wodnych parkach, w barach i restauracjach, na koncertach i w kinach.
Przysługuje on nie tylko zaszczepionym, lecz także ozdrowieńcom oraz osobom, które wykonają test PCR i uzyskają negatywny wynik.
Uwaga: Komisja Europejska nie uznaje za ozdrowieńców osób, którym zdiagnozowano zakażenie COVID-19 na podstawie testu antygenowego – najbardziej popularnego m.in. w Polsce. W związku z tym – w opinii NFZ – "nie każdy ozdrowieniec w rozumieniu polskich przepisów może otrzymać zaświadczenie o powrocie do zdrowia, ponieważ zgodnie z wymogami prawa unijnego może ono zostać wystawione tylko i wyłącznie pacjentom, którzy przebyli chorobę COVID-19, i jednocześnie fakt ich zakażenia został wykazany na podstawie testu RT-PCR".
Testy antygenowe są powszechne, szybsze i tańsze, ale to testy RT-PCR zostały uznane przez UE. Trzeba o tym pamiętać, bo te zasady unijne przyjęła także Polska, która do systemu Unijnego Certyfikatu COVID przystąpiła od 1 czerwca br.
- W jaki sposób można uzyskać Unijny Certyfikat Covid?
Bezpośrednio przez obywatela:
- Internetowe Konto Pacjenta (IKP) – pacjent.gov.pl
- Aplikacja mojeIKP (po 25 czerwca)
- Aplikacja mObywatel (po 25 czerwca)
W podmiotach leczniczych:
- Aplikacja gabinetowa – gabinet.gov.pl
- W punktach szczepień
- Od lekarza lub pielęgniarki z przychodni podstawowej opieki zdrowotnej
- Jak wygląda taki Certyfikat?
Najważniejsze cechy certyfkatu:
Może mieć format cyfrowy lub papierowy; ma kod QR, wydawany jest nieodpłatnie w języku narodowym i w języku angielskim; jest dokumentem zabezpieczonym i ważnym we wszystkich krajach UE.
- Po jakim czasie Unijny Certyfikat Covidowy zaczyna być ważny?
- przez rok od 14. dnia po podaniu pełnej dawki szczepienia
- od razu po otrzymaniu negatywnego wyniku testu na obecność koronawirusa (Uwaga: certyfikat wydany na podstawie testu ważny jest przez 48 h).
- 11 dni po wykonaniu testu potwierdzającego zakażenie, do 180 dnia od uzyskania pozytywnego testu PCR.
Więcej szczegółowych informacji na temat Unijnego Certyfikatu Covidowego można znaleźć pod linkiem na oficjalnej stronie rządowej gov.pl:
https://www.gov.pl/web/certyfikat/pytania-i-odpowiedzi
- Czy zamiast Unijnego Certyfikatu Covidowego mogę skorzystać z paszportu covidowego?
Unijny certyfikat i paszport covidowy to ten sam dokument. Pierwsza nazwa jest oficjalna, druga to potoczna nazwa tego samego. W przestrzeni publicznej można spotkać się jeszcze z innymi nazwami tego dokumentu: zielony paszport, zielony certyfikat, cyfrowy certyfikat, unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19.
- Czy w paszporcie covidowym mogą być ujęte też inne szczepienia przydatne w wyjazdach zagranicznych, np. na żółtą febrę?
Nie. Certyfikat covidowy, jak wskazuje sama nazwa, dotyczy jedynie choroby COVID-19. Szczepienia dotyczące innych chorób zakaźnych powinny być odnotowane w międzynarodowej książeczce szczepień tzw. żółtej książeczce, o którą można pytać w punktach medycyny podróży.
- Czy obsługa hotelu w Polsce ma prawo zażądać ode mnie paszportu covidowego?
Nie. Jeśli zostaniemy poproszeni o jego pokazanie, to od nas zależy, czy to zrobimy i czy się na to zgodzimy. Pamiętajmy jednak, że wciąż obowiązują obostrzenia – w hotelu nie może być zajętych więcej miejsc niż 75% miejsc. Limit nie dotyczy osób w pełni zaszczepionych Jeśli więc będziemy chcieli udowodnić właścicielowi pensjonatu lub hotelarzowi, że nie podlegamy limitom, okazanie paszportu covidowego będzie niezwykle pomocne.
- Wracając zza granicy do Polski samolotem trzeba wypełnić Kartę Lokalizacyjną Pasażera. Skąd ją wziąć?
Osoby przekraczające granicę Polski samolotem muszą wypełnić Kartę Lokalizacji Podróżnego, która pozwoli szybko trafić do osób z kontaktu, w razie prowadzonego dochodzenia epidemiologicznego związanego z wystąpieniem zakażenia SARS-CoV-2 u osoby podróżującej tym samym lotem.
Wypełnienie takiej Karty jest obowiązkowe dla wszystkich. Można to zrobić ręcznie, wypełniając papierową kartę na pokładzie samolotu.
UWAGA:! Niezwykle ważne jest, aby wypełnić kartę CZYTELNIE i SZCZEGÓŁOWO.
Według przepisów, które obowiązują od 17 lipca, można wypełnić kartę również elektronicznie i najpóźniej przed odprawą. Formularz karty można znaleźć na stronie www.aplikacje.gov.pl i tu pod linkiem:
https://www.gov.pl/web/gov/wypelnij-klp
Aby wypełnić Kartę, warto wcześniej przygotować sobie konkretne potrzebne informacje:
- kraj, w którym rozpoczęła się podróż,
- numer lotu,
- data przylotu,
- imię i nazwisko,
- numer PESEL lub dokument tożsamości (dowód osobisty lub paszport),
- dane do kontaktu (telefon, adres e-mail),
- adresy wszystkich miejsc, w których mamy zamiar pozostawać przez pierwsze 14 dni pobytu w Polsce (np. hotel, dom rodzinny, ośrodek wczasowy),
- informację, czy posiadamy zaświadczenie, o byciu ozdrowieńcem lub osobą w pełni zaszczepioną albo czy posiadamy negatywny wynik testu PCR lub antygenowego w kierunku wirusa SARS-CoV-2.
- numer miejsca zajmowanego w samolocie
- Ile razy należy w trakcie podróży zagranicznej wykonać test, jeśli nie mamy statusu ozdrowieńca i nie jesteśmy zaszczepieni?
Co najmniej 2 razy. Po raz pierwszy przed wyjazdem z Polski, o ile kraj, do którego jedziemy, tego wymaga. Ważny jest przez 48 h. Po raz drugi przy powrocie do kraju. W państwach strefy Shengen należy zrobić to 48 godzin przed podróżą lub najpóźniej w ciągu 48 h po przekroczeniu granicy. Jeśli tego nie zrobimy, zostaniemy skierowani na kwarantannę.
Więcej informacji znaleźć można na stronach Państwowej Straży Granicznej:
https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-dla-podrozny
Informacje dotyczące wymogów i obostrzeń w poszczególnych krajach podają też biura podróży oraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych
https://www.gov.pl/web/dyplomacja/informacje-dla-podrozujacych
- Jakie zasady kwarantanny dotyczą podróżnych przekraczających granice Polski?
Zasady dla podróżnych przybywających do Polski z państw członkowskich Unii Europejskiej, ze strefy Schengen oraz z Turcji
Podróżni niezależnie od środka transportu (zbiorowy i indywidualny oraz przekraczanie granicy pieszo) podlegają 10-dniowej kwarantannie wjazdowej chyba, że spełnią jeden z poniższych warunków:
- są zaszczepieni pełnym cyklem szczepienia, a od podania ostatniej dawki szczepienia upłynęło 14 dni (liczone od dnia następującego po dniu podania ostatniej dawki),
- szczepienie jest poświadczone unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID lub innym dokumentem w języku polskim lub angielskim poświadczającym zaszczepienie szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej,
- przebyli zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (tzw. ozdrowieńcy), nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy PR. Ozdrowieńcy muszą okazać dokument, potwierdzający przebycie choroby ,wystawiony w języku polskim albo w języku angielskim, w tym unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID,
- przedstawią negatywny wynik testu na COVID-19, poświadczony unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID lub innym dokumentem w języku polskim lub angielskim. Test musi być wykonany nie wcześniej niż 48 godzin przed przekroczeniem granicy,
- są dziećmi do 12. roku życia podróżującymi pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciwko COVID-19 lub posiadają negatywny wynik testu na COVID-19,
- podlegają innym zwolnieniom wymienionym w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Podróżni, na których została nałożona kwarantanna, będą mogli do 48h po przekroczeniu granicy wykonać test, którego negatywny wynik zwolni z kwarantanny:
- Rodzaj testu: RT-PCR lub antygenowy wykonany przez laboratorium.
- Testy nie są finansowane ze środków publicznych.
Powyższe zasady dotyczą osób podróżujących z:
- państw członkowskich Unii Europejskiej: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry i Włochy,
- 4 państwa spoza UE, które należą do strefy Schengen – Szwajcaria, Islandia, Norwegia i Liechtenstein,
- z Turcji, z którą zostało zawarte specjalne porozumienie.
https://www.gov.pl/web/koronawirus/przyjazd-do-polski-ze-strefy-schengen
Zasady dla podróżnych przybywających do Polski spoza Unii Europejskiej, spoza strefy Schengen oraz spoza Turcji
Podróżni niezależnie od środka transportu (zbiorowy i indywidualny oraz przekraczanie granicy pieszo) podlegają 10-dniowej kwarantannie wjazdowej chyba, że spełnią jeden z poniższych warunków:
- są zaszczepieni pełnym cyklem szczepienia, a od podania ostatniej dawki szczepienia upłynęło 14 dni (liczone od dnia następującego po dniu podania ostatniej dawki), Szczepienie jest poświadczone unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID lub innym dokumentem w języku polskim lub angielskim poświadczającym zaszczepienie szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej,
- są dziećmi do 12 roku życia podróżującymi pod opieką dorosłych, którzy są zaszczepieni przeciw COVID-19,
- przebyli zakażenie wirusem SARS-CoV-2 (tzw. ozdrowieńcy), nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy RP. Ozdrowieńcy muszą okazać dokument potwierdzający przebycie choroby, wystawiony w języku polskim albo w języku angielskim, w tym unijne cyfrowe zaświadczenie COVID,
- podlegają zwolnieniom wymienionym w § 3 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii.
Podróżni, którym w Polsce została nałożona kwarantanna, będą mogli najwcześniej w 8 dniu – licząc od dnia następującego po dniu przekroczenia granicy – wykonać test, którego negatywny wynik zwolni ich z kwarantanny. Przy obliczaniu 7-dniowego terminu kwarantanny, którego upływ uprawnia do wykonania w ósmej dobie testu diagnostycznego – nie uwzględnia się dnia, w którym nastąpiło przekroczenie granicy RP.
Przykład: Jeśli przekroczyłeś granicę Polski 1 lipca, to 9 lipca możesz wykonać test, który zwalnia cię z kwarantanny.
- Rodzaj testu: RT-PCR lub antygenowy wykonany przez laboratorium.
- Testy nie są finansowane ze środków publicznych.
Powyższy obowiązek nie dotyczy przyjazdów i przylotów z:
- państw członkowskich Unii Europejskiej: Austrii, Belgii, Bułgarii, Chorwacji, Cypru, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Irlandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty, Niemiec, Portugalii, Rumunii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier i Włoch,
- 4 państw spoza UE, które należą do strefy Schengen – Szwajcarii, Islandii, Norwegii i Liechtensteinu,
- z Turcji, z którą zostało zawarte specjalne porozumienie.
Ważne! Osoby, które po przylocie przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie dłużej niż 24 godziny i posiadają bilet lotniczy, który potwierdza wylot z terytorium Rzeczypospolitej Polskiej w ciągu 24 godzin, są zwolnione z obowiązku odbycia kwarantanny.
https://www.gov.pl/web/koronawirus/przyjazd-do-polski-spoza-strefy-schengen
Ponadto informacje na temat kwarantanny osób przyjeżdżających do Polski można znaleźć na stronach Straży Granicznej:
- Czy szczepionki p/Covid-19 można podawać zamiennie?
Od 26 lipca br. można być szczepionym dwoma dawkami szczepionek różnych producentów, a nawet jednodawkową produkcji koncernu Johnson&Johnson w charakterze kolejnej dawki. Ministerstwo Zdrowia zdecydowało tak na podstawie rekomendacji Zespołu ds. Szczepień Ochronnych. O zmianie schematu decyduje lekarz. Można być zaszczepionym w określonych okolicznościach, np. w przypadku wystąpienia niepożądanego odczynu po pierwszej dawce lub gdy doszło do podania szczepionki niezgodnie ze wskazaniami określonymi w ulotce i charakterystyce produktu leczniczego dla danej grupy wiekowej.
- Czy można przyspieszyć szczepienie, aby jak najszybciej dostać paszport covidowy?
Tak. Można przyspieszyć przyjęcie drugiej dawki szczepienia, a nawet zaszczepić się w dowolnym punkcie w Polsce, ale pod pewnymi warunkami. Miedzy pierwszą a drugą dawką szczepionki Comirnaty Pfizera musi minąć minimum 21 dni. Dla szczepionki Spikevax Moderny okres ten wynosi 28 dni, a dla preparatu Vaxzevria Astra Zeneca 35 dni. Szczepionkę firmy Janssen przyjmuje się tylko w jednej dawce.
- Czy mogę zaszczepić swoje nastoletnie dziecko w dowolnym miejscu w kraju podczas wakacji?
Tak. Obecnie można szczepić dzieci od 12. roku życia. Można to zrobić w dowolnym punkcie bez wcześniejszego umawiania się. Rodzic musi towarzyszyć dziecku i wyrazić pisemną zgodę na szczepienie.
- Czy przed obozem harcerskim dziecko musi być zaszczepione?
Nie. Nie ma takiego obowiązku. W Polsce szczepienia są dobrowolne, ale oczywiście wykonanie szczepienia dziecku przed takim obozem wzmacnia jego bezpieczeństwo przed zakażeniem.
- Czy ozdrowieniec musi zrobić test przed wyjazdem do sanatorium?
Tak. Przebycie COVID-19 nie zwalnia z konieczności zrobienia testu. Jedynie osoby w pełni zaszczepione nie muszą go wykonywać.
- Jak mogę zmienić miejsce szczepienia drugą dawką? Termin wypada mi akurat w tym czasie, gdy będę na urlopie na drugim końcu Polski?
Teraz można się zaszczepić w dowolnym punkcie w Polsce, zarówno pierwszą, jak i drugą dawką. Nie trzeba wcześniej się umawiać. Jeśli mamy już wyznaczony termin podania drugiej dawki, nie musimy rezygnować z wakacji. Wystarczy znaleźć punkt sczepień w najbliższej okolicy i tam zgłosić się na szczepienie z dowodem tożsamości.
- Jestem osobą , która przeszła Covid-19 . Czy mogę w ciągu 6 miesięcy od przebytej choroby przekraczać granicę państwową. Czy po upływie tych 6 miesięcy muszę zaszczepić się szczepionką przeciw Covid , żeby nadal w sprawach służbowych jeździć do Polski i Unii ? Czy to nie będzie szkodliwe dla mojego zdrowia?
Zgodnie z § 3 ust. 2 pkt 18 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861, z późn.zm.) kwarantanny nie stosuje się w przypadku osób, które zakończyły izolację w warunkach domowych, izolację albo hospitalizację z powodu zakażenia wirusem SARS-CoV-2, nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej;
Zgodnie z § 27 ust. 2 przedmiotowego Rozporządzenia: Osoby, które przebyły chorobę wywołaną zakażeniem wirusem SARS-CoV-2, są poddawane szczepieniu ochronnemu przeciwko COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. (…)”
Ostatecznie do szczepień kwalifikuje lekarz na podstawie indywidualnej oceny stanu zdrowia pacjenta. Osoba zaszczepiona otrzymuje tzw. Unijny Certyfikat Covidowy, dzięki czemu nie jest obejmowana kwarantanną po przekroczeniu granicy w krajach UE.
- Mój partner obywatel GB nie mówi za dobrze w języku polskim, przekroczył granicę Polski i na lotnisku nie zrozumiał informacji przekazanych przez Strażnika Granicznego, i przeszedł przez odprawę bez pokazania zaświadczenia o przebytej chorobie. Tego samego dnia dzwoniliśmy na infolinię i zostaliśmy poinformowani, aby zadzwonić następnego dnia i dowiedzieć się, czy mój partner został objęty kwarantanną ponieważ system z kwarantanną działa od dnia następnego. Wczoraj rano się zorientowaliśmy, że mój partner dostał SMS, że ma kwarantannę. Prosimy o zniesienie kwarantanny w systemie dla partnera ze względu na to, że jest on ozdrowieńcem. Ja w podobnym przypadku nie miałam kwarantanny.
Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 861 z późn. zm.) do dnia 31 sierpnia 2021 r. osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącej granicę zewnętrzną UE/Schengen są obowiązane odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, kwarantannę trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
W przypadku osoby, która przyjechała z Wielkiej Brytanii, czyli spoza Schengen możliwe jest skrócenie kwarantanny na zasadach opisanych poniżej lub po udokumentowaniu statusu ozdrowieńca tj. izolacji w warunkach domowych, zakończenie izolacji, lub hospitalizacji z powodu zakażenia SARS-CoV-2 nie później niż 6 miesięcy przed dniem przekroczenia granicy RP (wpis wyniku badania dokonany przez laboratorium wykonujące badanie do bazy EWP) i zwróceniu się z wnioskiem do właściwego Państwowego Powiatowego inspektora sanitarnego.
Zgodnie z § 3 ust. 5 ww. rozporządzenia jest możliwe skrócenie kwarantanny w przypadku uzyskania negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przekroczeniu granicy Rzeczpospolitej Polskiej w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia.
Z interpretacji Głównego Inspektora Sanitarnego, dostępnej pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gis/informacja-w-sprawie-terminu-wykonania-testu-w-celu-zwolnienia-z-kwarantanny-granicznej wynika, że „w przypadku osoby przekraczającej granicę Rzeczypospolitej Polskiej, która rozpoczęła podróż z terytorium państwa nienależącego do strefy Schengen lub niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej, zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe po wykonaniu testu w ósmej dobie, po przybyciu do kraju. Obliczanie terminu możliwego na przeprowadzenie testu wynika z zapisu art. 57 § 1. k.p.a. „Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenia nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu". Zatem dnia, w którym nastąpiło przekroczenie granicy RP nie uwzględnia się przy obliczaniu 7-dniowego terminu kwarantanny, którego upływ uprawnia do wykonania, w ósmej dobie, testu diagnostycznego. Uzyskanie negatywnego wyniku testu umożliwi, po tym okresie, skrócenie kwarantanny granicznej.
Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego” (EWP).
W indywidualnych sprawach należy kontaktować z właściwą ze względu na miejsce pobytu Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną. W przypadku pobytu w Warszawie właściwą terenowo jest Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w m. st. Warszawie, ul. Jana Kochanowskiego 21, 01-864 Warszawa, adres e-mail: sekretariat@pssewawa.pl
- Chciałbym się dowiedzieć, czy jeżeli posiadam certyfikat ozdrowieńca i przylatuję z UK wraz z 5 letnim dzieckiem, to czy dziecko jest zwolnione także z kwarantanny, gdyż przebywało na izolacji razem ze mną, i czy potrzebna jest isolation note dla dziecka?
Zgodnie § 3 ust. 2, pkt. 25 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. poz. 861 z późn.zm.) "obowiązku, o którym mowa w § 2 ust. 2, nie stosuje się w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej przez dzieci do ukończenia 12 roku życia podróżujące pod opieką dorosłych będących osobami zaszczepionymi przeciwko COVID-19, albo pod opieką przedstawiciela linii lotniczej (...)"
W celu uzyskania informacji dotyczących dokumentów (zwalniających z obowiązku kwarantanny), wymaganych podczas przekraczania granicy RP, należy kontaktować się ze Strażą Graniczną (tel. + 48 22 500 40 00 oraz +48 22 500 41 49 (w godz. 9.00-16.00) lub e-mail: zg.kg@strazgraniczna.pl
- Mój syn ukończy 12 lat, jest uczeniem polskiej szkoły podstawowej, posiada legitymację oraz świadectwo szkolne, że przechodzi do klasy szóstej. Chcemy przyjechać do Polski z Ukrainy. Jesteśmy nie zaszczepieni. Czy będziemy zwolnieni z kwarantanny?
Zgodnie z § 3 ust.2 pkt 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ( Dz.U. 2021, poz. 861 z późn. zm.) z obowiązku odbycia kwarantanny w przypadku przekraczania granicy Rzeczypospolitej Polskiej zwolnieni są m.in. uczniowie pobierający naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, którzy przekraczają granicę wraz z uczniami w celu umożliwienia tej nauki.
Jednakże nawiązując do powyższego należy wskazać, że zwolnieni z obowiązku odbycia kwarantanny są uczniowie, których podstawowym celem przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej jest podjęcie nauki. Obecnie w Rzeczypospolitej Polskiej do 31.08.2021 r. trwa okres wakacyjny, w związku z tym, celem podstawowym przekroczenia granicy RP w dniu 1.08.2021 r. przez syna nie będzie podjęcie nauki.
Ostateczna decyzja o objęciu kwarantanną, po przekroczeniu granicy RP, będzie należała do Straży Granicznej.
Niemniej jednak zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz.U. 2021 poz. 861 z późn. zm.) do dnia 31 sierpnia 2021 r. osoby przekraczające granicę Rzeczypospolitej Polskiej, stanowiącej granicę zewnętrzną UE/Schengen są obowiązane odbyć, po przekroczeniu granicy państwowej, kwarantannę trwającą 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
Aktualne informacje dla podróżnych związane z odbywaniem kwarantanny po przekroczeniu granicy dostępne pod linkiem: https://strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/informacje-dla-podrozny/9081,Kwarantanna-po-przekroczeniu-granicy.html
- Czy zgodnie z ustawą oraz z informacjami zawartymi na stronie rządowej Rzeczpospolitej, uczniowie i studenci pobierający kształcenie na terenie RP są zwolnieni z kwarantanny po przybyciu do kraju?
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r poz. 861 z późn. zm.) do 31 sierpnia 2021 r. osoby przekraczające granicę RP są obowiązane do odbycia obowiązkowej kwarantanny, trwającej 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
W przypadku przekraczania granicy zewnętrznej, obowiązek kwarantanny nie dotyczy podróżnych wymienionych w § 3 ust. 1 i 2 wskazanego rozporządzenia, do których należą m.in. studenci pobierający naukę w Rzeczypospolitej Polskiej lub w innym państwie. Osoby te mają obowiązek okazać stosowne dokumenty potwierdzające fakt pobierania nauki w RP, tj. ważną legitymacje studencką, imienne zaświadczenie z uczelni.
Przepis ten dotyczy osób, które na stałe zamieszkują za granicą, a uczą się na terytorium RP lub odwrotnie (mieszkają na stałe w Polsce i uczą się w państwie sąsiadującym), natomiast nie dotyczy osób, które wyjechały z Polski w celach turystycznych, gdyż w tym przypadku celem głównym podróży do Polski jest powrót do miejsca zamieszkania lub pobytu po zrealizowanym wypoczynku, a nie pobieranie nauki w Polsce.
Niniejsza odpowiedź nie stanowi indywidualnego rozstrzygnięcia w sprawie. Bez przeprowadzania niezbędnych czynności służbowych odpowiedź ma charakter wyłącznie informujący o ogólnych warunkach i zasadach obowiązujących przy wjeździe do Polski.
- Czy Ukraińców mieszkających w Polsce z kartą czasowego pobytu, po powrocie z wakacji w Turcji, dotyczą te same przepisy co Polaków - chodzi o kwarantannę i zwolnienie z niej na podstawie certyfikatu szczepienia lub negatywnego testu? I jak to wygląda w przypadku tych Ukraińców, którzy mają kartę stałego pobytu?
Zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r poz. 861 z późn. zm.). do 31 sierpnia 2021 r. osoby przekraczające granicę RP są obowiązane do odbycia obowiązkowej kwarantanny, trwającej 10 dni, licząc od dnia następującego po przekroczeniu tej granicy.
Osoby podróżujące z państwa, które nie należy do strefy Schengen/UE, ale uzgodniło z Rzeczpospolitą Polską zasady przepływu osób w związku z ograniczeniami wprowadzonymi na czas epidemii wywołanej zakażeniami wirusem SARS-Cov-2 (dotyczy Republiki Turcji) , mogą zostać zwolnione z kwarantanny jeżeli w okresie 48 h po przekroczeniu granicy, uzyskają negatywny wynik testu w kierunku SARS-Cov-2.
Dodatkowo obowiązku odbycia kwarantanny nie stosuje się w przypadku przekroczenia granicy Rzeczypospolitej Polskiej przez osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką, która została dopuszczona do obrotu w Unii Europejskiej i upłynęło co najmniej 14 dni od wykonania tego szczepienia.
Zapisy Rozporządzenia z dnia 6 maja 2021 r. nie wyszczególniają tego, jakie obywatelstwo powinny posiadać osoby, które mogą ubiegać się o zwolnienie z kwarantanny na podstawie zasad opisanych powyżej. Zatem obowiązujące przepisy odnoszą się zarówno do obywateli Rzeczypospolitej Polskiej, jak i cudzoziemców.
W sprawie kwarantanny nakładanej w związku z przekroczeniem granicy Rzeczypospolitej Polskiej należy kontaktować się ze Strażą Graniczną pod nr. tel.: +48 22 500 40 00 oraz +48 22 500 41 49 (w godz. 9.00-16.00) lub e-mail: zg.kg@strazgraniczna.pl
- Niedługo wraca moja współlokatorka zza granicy i czy będzie musiała odbyć obowiązkową kwarantannę? Mieszkamy w dwóch oddzielnych pokojach, czy ja będę musiała też odbywać kwarantannę?
Domownicy osób powracających z zagranicy nie są obejmowani kwarantanną.
- Jakie organy, instytucje w Polsce są uprawnione do sprawdzania certyfikatów o szczepieniu, wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 i w jakich sytuacjach, jakie są polskie regulacje prawne na ten temat i czy osoby prywatne prowadzące działalność gospodarczą lub organizatorzy imprez masowych mogą je również sprawdzać ?
Przepisy § 2 ust. 27,28,29 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii ( Dz.U. 2021, poz. 861 z późn. zm.) regulują zasady wydawania Unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID-19 w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii COVD-19 oraz przedstawiają katalog uprawnionych do weryfikacji zaświadczeń o szczepieniu, wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19.:
- § 2 ust. 27 - Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID-19 (...) w sprawie ram wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, o wyniku testu i o powrocie do zdrowia w związku z COVID-19 (unijne zaświadczenie COVID-19) w celu ułatwienia swobodnego przemieszczania się w czasie pandemii COVD-19 (...), zwane dalej ,,unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID-19" wydaje minister właściwy do spraw zdrowia
- § 2 ust. 28 - Unijne zaświadczenie COVID-19 jest wystawiane:
1. w postaci elektronicznej - automatycznie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego udostępnionego przez jednostkę podległą ministrowi właściwemu do spraw zdrowia właściwą w zakresie systemów informacyjnych ochrony zdrowia lub
2. w postaci papierowej - na żądanie osoby, której dane dotyczą (...)
- § 2 ust. 29 Dane przetwarzane w unijnych cyfrowych zaświadczenia COVID są udostępniane w celu weryfikacji statusu zdrowotnego posiadacza zaświadczenia organom Państwowej Inspekcji Sanitarnej, Narodowemu Funduszowi Zdrowia , Policji straży gminnej (miejskiej), Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej, Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego, Straży Ochrony Kolei, Centralnemu Biuru Antykorupcyjnemu, Służbie Ochrony Państwa, Służbie Kontrwywiadu Wojskowego, Żandarmerii Wojskowej, Wojskom Obrony Terytorialnej, Systemowi Wspomagania Dowodzenia Państwowego Ratownictwa Medycznego oraz podmiotom, o którym mowa w ust. § 2 ust. 25 tj.
- § 2 ust. 25: przedsiębiorca oraz podmiot niebędący przedsiębiorcą wykonujący: 1) międzynarodowy transport drogowy lub niezarobkowy międzynarodowy przewóz drogowy, lub międzynarodowy przewóz regularny, lub międzynarodowy transport kombinowany (...)
2) transport statkiem powietrznym (...)
3) transport środkami publicznego transportu zbiorowego (...) oraz pojazdami samochodowymi przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu więcej niż 9 osób łącznie z kierową lub pojazdami samochodowymi przeznaczonymi konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą w zarobkowym międzynarodowym transporcie drogowym osób
4) transport kolejowy wykonywany z przekroczeniem granicy państwowej Rzeczypospolitej Polskiej
odnosząc się do części pytania w zakresie" czy osoby prywatne prowadzące działalność gospodarczą lub organizatorzy imprez masowych mogą je również sprawdzać " przedmiotowe rozporządzenie nie reguluje możliwości żądania od klientów tego typu danych, a dodatkowo nie określa, kto i na jakich zasadach oraz w jaki sposób może weryfikować, czy dana osoba jest zaszczepiona przeciwko COVID-19. Dlatego też jedyną możliwością wyłączenia z limitów jest samodzielne okazanie tego typu zaświadczenia.
- Mam pytanie dotyczące zrobienia testu na Covid-19 dla skrócenia izolacji:
Na granicy Pani ze Straży Granicznej powiedziała, że ósmego dnia, licząc od momentu przekroczenia granicy, mogę zrobić test na covid-19, żeby znieść swoją domową kwarantannę. Na stronie straż granicznej znalazłam daną informację i dołączam link strony straż granicznej i screen informacji dotyczącej kwarantanny domowej i jej skrócenia.- Czyli, licząc od przekroczenia mną granicy 17.07.2021, ósmy dzień kwarantanny to jest 24.07.2021 i mogę w tym dniu zrobić test, żeby skrócić swoją izolację?
- I czy 27.07.2021 (jak jest napisane na moim koncie pacjenta) mogę już wychodzić z domu?
- Czy mogę w czasie izolacji zaszczepić się?
Ad. 1 „Czyli, licząc od przekroczenia mną granicy 17.07.2021, ósmy dzień kwarantanny to jest 24.07.2021 i mogę w tym dniu zrobić test, żeby skrócić swoją izolację?’
Zgodnie z interpretacją Głównego Inspektora Sanitarnego, dostępną pod linkiem: https://www.gov.pl/web/gis/informacja-w-sprawie-terminu-wykonania-testu-w-celu-zwolnienia-z-kwarantanny-granicznej
Wynika, że „w przypadku osoby przekraczającej granicę Rzeczypospolitej Polskiej, która rozpoczęła podróż z terytorium państwa nienależącego do strefy Schengen lub niebędącego państwem członkowskim Unii Europejskiej, zwolnienie z kwarantanny będzie możliwe po wykonaniu testu w ósmej dobie, po przybyciu do kraju.
W przypadku osoby, o której mowa powyżej, zgodnie z § 3 ust. 5 Rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r. poz. 861, z późn.zm.), okres realizacji obowiązku odbycia 10 – dniowej kwarantanny ulega skróceniu w przypadku uzyskania przez tę osobę negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 wykonanego po przekroczeniu granicy Rzeczpospolitej Polskiej w okresie nie wcześniejszym niż 7 dni, licząc od momentu jej przekroczenia. W świetle przepisu art. 57 § 1. k.p.a. „Jeżeli początkiem terminu określonego w dniach jest pewne zdarzenie, przy obliczaniu tego terminu nie uwzględnia się dnia, w którym zdarzenia nastąpiło. Upływ ostatniego z wyznaczonej liczby dni uważa się za koniec terminu". Zatem dnia, w którym nastąpiło przekroczenie granicy RP nie uwzględnia się przy obliczaniu 7-dniowego terminu kwarantanny, którego upływ uprawnia do wykonania, w ósmej dobie, testu diagnostycznego. Uzyskanie negatywnego wyniku testu umożliwi, po tym okresie, skrócenie kwarantanny granicznej.
Obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego.”
Ad.2 „I czy 27.07.2021 (jak jest napisane na moim koncie pacjenta) mogę już wychodzić z domu?”
27.07.2021 jest 10 dniem kwarantanny, podczas którego nie można jeszcze opuszczać miejsca zamieszkania. Zakaz ten obowiązuje do godziny 24:00. Po tym czasie system EWP sam automatycznie zakończy kwarantannę.
Ad.3 „Czy mogę w czasie izolacji zaszczepić się?”
Na izolacji przebywają osoby chore. Zgodnie z wytycznymi Ministra Zdrowia z 17 maja 2021 r. osoby, które przebyły chorobę wywołaną wirusem SARS-CoV-2 (ozdrowieńcy) są poddawane szczepieniu ochronnemu przeciw COVID-19 w terminie nie wcześniejszym niż 30 dni od daty uzyskania pozytywnego wyniku testu na obecność wirusa SARS-CoV-2.
Osoby przebywające na kwarantannie to osoby zdrowe, które były narażone na zakażenie i w celu zapobiegania przenoszenia potencjalnego zakażenia na inne osoby poddaje się je odosobnieniu. Po zakończeniu kwarantanny, tj. okresu możliwego rozwinięcia się choroby zakaźnej, osoba może poddać się szczepieniu.
- Dotyczy kwarantanny: wiem że po przylocie z UK do Polski muszę iść na kwarantannę. Słyszałem też, że w wyjątkowych okolicznościach można dostać pozwolenie, aby być z niej zwolniony. Ponoć tak jest w przypadku pogrzebu. A co jeśli jedzie ktoś na ślub własnej córki, tak jest w moim przypadku? Czy też takie zezwolenie można dostać czy nie? Ja nie jestem zaszczepiony, chciałem się teraz zaszczepić, ale już i tak mnie to nie będzie obowiązywać, bo drugą dawkę mam dopiero po 8 tyg. a ślub córki jest w sierpniu. Nie ma w UK niestety szczepionki J&J, bo bym wtedy mógł skorzystać. To niezwykle ważny dzień dla mnie, nie muszę jechać na wakacje, ale chce być na ślubie własnego dziecka.
Wszelkie sprawy związane z kwarantanną należy zgłaszać poprzez System Ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS) pod numerem tel. (22) 250 01 15, co spowoduje przekazanie sprawy do właściwego miejscowo organu inspekcji sanitarnej. Zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 6 maja 2021 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (Dz. U. z 2021 r poz. 861 z późn. zm.) państwowy powiatowy inspektor sanitarny właściwy ze względu na miejsce zamieszkania lub pobytu, w którym ma się odbyć obowiązkowa kwarantanna, w uzasadnionych przypadkach, decyduje o skróceniu lub zwolnieniu z obowiązku jej odbycia.
- Wykonałem badanie w kierunku SARS-CoV-2 po przekroczeniu granicy Rzeczpospolitej Polskiej w czasie do 48h po jej przekroczeniu (dotyczy kraju ze strefy Schengen i EOG) / lub w ósmej dobie kwarantanny (dotyczy kraju spoza strefy Schengen i EOG) i posiadam negatywny wynik testu, a jednak kwarantanna nie została zdjęta?
Laboratorium, w którym było wykonywane badanie, nie wpisało wyniku do systemu teleinformatycznego EWP.
Zgodnie z przepisami prawa obowiązek odbycia kwarantanny uznaje się za zrealizowany z chwilą wprowadzenia negatywnego wyniku testu przez medyczne laboratorium diagnostyczne wykonujące diagnostykę zakażenia wirusem SARS-CoV-2 do systemu teleinformatycznego.
Należy skontaktować się z Laboratorium, które wykonywało badanie i zapytać.
(jn, at, mk, GOV.pl)