W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Programy

program edukacyjny

Działania podejmowane przez Sekcję Higieny Dzieci i Młodzieży z Promocją Zdrowia Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Gdańsku wynikają z założeń krajowych (Ustawy o Inspekcji Sanitarnej, wytycznych Głównego Inspektora Sanitarnego, Narodowego Programu Zdrowia), wojewódzkich (Wojewódzkiego Programu Promocji i Ochrony Zdrowia, Wojewódzkiego Programu Zwalczania AIDS i Zapobiegania Zakażeniom HIV, Programu Przeciwdziałania Narkomanii), sytuacji epidemiologicznej, społecznej, demograficznej województwa.

Sekcja Higieny Dzieci i Młodzieży z Promocją Zdrowia w ramach działalności oświaty zdrowotnej zajmuje się szeroko pojętą działalnością dydaktyczną, informacyjną i programową, tj.: podejmuje działania na rzecz zapobiegania chorobom i promuje zdrowy styl życia poprzez akcje i kampanie dla ogółu społeczeństwa oraz wdraża programy edukacyjne dla przedszkoli i szkół wszystkich szczebli.

 

  1. „TRZYMAJ FORMĘ!”

Program o zasięgu krajowym adresowany do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych. Program ma na celu edukację w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

https://www.gov.pl/web/gis/trzymaj-forme--program-edukacyjny-o-zbilansowanym-odzywianiu-i-aktywnosci

  1. „SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE”

Program o zasięgu krajowym, kierowany do dzieci w wieku 5-6 lat uczęszczających do przedszkoli oraz do ich rodziców. Program ma na celu zrozumienie czym jest rolnictwo i produkty ekologiczne, kształtowanie umiejętności wyboru produktów ekologicznych, propagowanie zdrowego stylu życia, zwiększanie wiedzy i świadomości przedszkolaków nt. stosowania prawidłowych praktyk higieniczno-zdrowotnych.

https://www.gov.pl/web/gis/skad-sie-biora-produkty-ekologiczne--ii-edycja-ogolnopolskiego-programu-edukacyjnego-dla-przedszkoli

  1. „KRAJOWY PROGRAM ZWALCZANIA AIDS I ZAPOBIEGANIA ZAKAŻENIOM HIV”

Program o zasięgu krajowym, adresowany do ogółu społeczeństwa.

Harmonogram realizacji na lata 2022-2026

  1. „ARS, CZYLI JAK DBAĆ O MIŁOŚĆ?”

Program o zasięgu krajowym, adresowany do uczniów szkół ponadpodstawowych. Celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

https://www.gov.pl/web/gis/ars-czyli-jak-dbac-o-milosc--nowoczesna-edukacja-dla-mlodziezy-z-akresu-profilaktyki-uzaleznien

  1. „PODSTĘPNE WZW”

Program edukacyjny realizowany w województwie pomorskim przez Fundację Gwiazda Nadziei przy współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Polskiego Towarzystwa Hepatologicznego. Program dotyczy profilaktyki zakażeń WZW typu B i C, adresowany jest do młodzieży z II klas szkół ponadpodstawowych.

https://www.gwiazdanadziei.pl/podstepne-wzw

  1. „ZNAMIĘ! ZNAM JE?”

Program edukacyjny realizowany w województwie pomorskim przez Fundację Gwiazda Nadziei przy współpracy z Wojewódzką Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Gdańsku, pod patronatem Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Akademii Czerniaka. Celem programu jest zwiększenie świadomości i wiedzy społeczeństwa, a w szczególności młodzieży, na temat czerniaka - jednego z najbardziej agresywnych nowotworów skóry, zachęcanie do regularnych badań oraz przestrzegania podstawowych zasad ochrony przed czerniakiem. Program adresowany jest do młodzieży z II klas szkół ponadpodstawowych.

https://www.gwiazdanadziei.pl/znamie-znam-je

  1. „BIEG PO ZDROWIE”

Ogólnopolski program antytytoniowej edukacji zdrowotnej, opracowany przez Główny Inspektorat Sanitarny we współpracy z psychologami z Uniwersytetu Warszawskiego. Program przeznaczony jest dla uczniów IV klas ze szkół podstawowych. Program ma na celu zwiększanie wiedzy na temat zdrowia w kontekście szkodliwości palenia papierosów i zapobiegnięcie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży.

https://www.gov.pl/web/gis/bieg-po-zdrowie---program-antytytoniowej-edukacji-zdrowotnej

  1. „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

Program edukacji antytytoniowej o zasięgu krajowym, kierowany do dzieci w wieku 5-6 lat uczęszczających do przedszkoli oraz do ich rodziców. Program ma na celu poszerzenie wiedzy rodziców w zakresie ochrony dzieci przed narażeniem na działanie dymu tytoniowego oraz kształtowanie świadomych, asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia, w przypadku bezpośredniego kontaktu z osobami palącymi.

https://www.gov.pl/web/gis/czyste-powietrze-wokol-nas--program-edukacyjny-dla-przedszkolakow

  1. „DOPALACZE – NOWE WYZWANIA”

Autorski program lokalny, poświęcony tematyce dopalaczy oraz innych środków psychoaktywnych i ich wpływu na zdrowie, uzależnień, radzenia sobie ze stresem, wpływu grupy rówieśniczej na młodych ludzi oraz kształtowaniu postaw asertywnych. Adresowany do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych, ich rodziców, opiekunów oraz kadry pedagogicznej szkół.

  1. „PROFILAKTYKA RAKA PIERSI I RAKA SZYJKI MACICY”

Autorski program lokalny, poświęcony profilaktyce raka piersi i raka szyjki macicy, ale także promowaniu świadomego dbania o zdrowie swoje i swoich bliskich, adresowany jest do młodzieży ze szkół ponadpodstawowych.

  1. „WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ O WSZAWICY”

Autorski program lokalny o profilaktyce wszawicy, adresowany do kadry pedagogicznej szkół i przedszkoli, rodziców, opiekunów, dzieci i uczniów.

  1. „CZYŚCIMY”

Autorski program lokalny utworzony we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Program ukierunkowany jest na bieżące potrzeby dzieci przedszkolnych/szkolnych, ich rodziców i opiekunów, kadry pedagogicznej placówek. Program obejmuje profilaktykę chorób takich jak: owsica, świerzb, próchnica zębów, grypa.

  1. „BEZPIECZNY WYPOCZYNEK”

Autorski program lokalny utworzony we współpracy z Wydziałem Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Program ukierunkowany jest na bieżące potrzeby dzieci przedszkolnych/szkolnych, ich rodziców i opiekunów, kadry pedagogicznej placówek. Program obejmuje zagadnienia związane z wypoczynkiem zimowym oraz letnim, a także profilaktykę chorób takich jak: borelioza, wścieklizna, bąblowica.

{"register":{"columns":[]}}