W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wypoczynek letni 2024

03.09.2024

tekst alternatywny: obrazek przedstawiający po lewej stronie leżak i parasol plażowy a po prawej stronie palmę, na środku obrazka widać morze a na niej statki, w oddali widać góry

W dniach od 24 czerwca do 30 sierpnia br. w czasie ferii letnich, na terenie miasta Gdańska zorganizowano 271 turnusów wypoczynku letniego, z których skorzystało ogółem 17761 dzieci i młodzieży.

Skontrolowano turnusy wszystkich organizatorów, w tym 48 turnusów w formie wyjazdowej i 223 turnusy w miejscu zamieszkania.

Mając na uwadze bezpieczeństwo dzieci i młodzieży współpracowano z Kuratorium Oświaty w Gdańsku oraz Komendą Miejską Policji.

Wypoczynek organizowano w obiektach hotelarskich, świetlicach szkolnych, salach dydaktycznych i salach gimnastycznych. W zakresie żywienia dzieci i młodzieży nie stwierdzono nieprawidłowości. W zakresie pobytu dzieci nieprawidłowości stwierdzono na 1 turnusie wypoczynku. Dotyczyły one niewłaściwego stanu sanitarno - higienicznego pomieszczeń tj. brudnych podłóg w szatniach oraz brudnych podłóg
i misek ustępowych w pomieszczeniach sanitarnych dla uczestników półkolonii.

Do Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Gdańsku wpłynęła 1 interwencja dotycząca braku zgłoszenia wypoczynku letniego, którą przekazano Pomorskiemu Kuratorowi Oświaty do wykorzystania służbowego w zakresie posiadanych kompetencji.

Większość organizatorów, podczas trwania letniego wypoczynku, zapewniło dzieciom i młodzieży bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa w zajęciach, a także opiekę medyczną i ratownika  w czasie korzystania z kąpielisk.

Oferowany uczestnikom program zajęć był wyjątkowo ciekawy, różnorodny i bogaty w atrakcje, tj.: warsztaty artystyczne, cyrkowe, kulinarne, zajęcia kreatywne z wykorzystaniem klocków LEGO, grę w kręgle, zajęcia językowe, taneczne, naukę jazdy konnej, pływanie kajakiem, zajęcia żeglarskie, zajęcia komputerowe, sportowe, spacery, gry terenowe i zabawy na świeżym powietrzu oraz wycieczki na terenie Trójmiasta.

W czasie ferii letnich oprócz czynności kontrolnych, wzmożono działania profilaktyczne w celu zapewnienia bezpieczeństwa i prawidłowego przebiegu wypoczynku dzieci i młodzieży. Organizatorom przesłano drogą elektroniczną pakiety materiałów edukacyjnych w zakresie zapobiegania chorób przenoszonych drogą pokarmową, odkleszczowych oraz pasożytniczych, a także materiały dot. bezpieczeństwa podczas ferii letnich, bakterii Legionelli, wścieklizny, gruźlicy oraz ulotek pt.: „E-papierosy”, „Powiedz STOP Dopalaczom”, „Nie pozwól odlecieć swojemu szczęściu!”, „HIV i AIDS”. Dodatkowo przekazywano informacje nt. kampanii #PlantHealth4Life, prowadzonej przez Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) i Komisję Europejską (KE).

Ponadto w obiektach hotelarskich prowadzone były działania edukacyjno – informacyjne na temat zapobiegania namnażaniu się bakterii z rodzaju Legionella sp. i metod dezynfekcji w instalacji ciepłej wody użytkowej. Organizatorom wypoczynku przekazywano informację pt. „Legioneloza, informacja w związku z sezonem wakacyjnym”. Wspólnie z przedstawicielami Komendy Miejskiej Policji i Narodowego Funduszu Zdrowia przeprowadzono dla dzieci i młodzieży uczestniczących w półkoloniach akcje edukacyjno – informacyjne pod hasłem: Bezpieczne Lato 2024. Na spotkaniach poruszano tematy związane z bezpiecznym zachowaniem się w czasie wypoczynku oraz omawiano zasady higieny. Uczestnicy chętnie odpowiadali na pytania i aktywnie angażowali się podczas instruktażu mycia rąk.

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}