W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Pamiętajmy o szczepieniu dzieci przeciwko grypie

05.10.2022

Pamiętajmy o szczepieniu dzieci przeciwko grypie

Początek jesieni oznacza często wzrost zachorowań na grypę, zarówno wśród dzieci, jak i dorosłych. Krzysztof Saczka, Główny Inspektor Sanitarny wz., wziął udział w konferencji poświęconej szczepieniom przeciwko grypie jako profilaktyce zachorowań wśród dzieci, gdzie apelował o szczepienie najmłodszych.

Minister Saczka mówił o zagrożeniach, jakie niesie grypa dla polskiego społeczeństwa i rekomendacjach GIS w sprawie szczepień. - Zakażone dziecko może być źródłem zakażenia dla innych nawet ponad 10 dni, przy czym u małych dzieci również do 6 dni, zanim wystąpią objawy. Dlatego w pełni rekomendujemy coroczne szczepienia przeciw grypie wśród dzieci – mówił Główny Inspektor Sanitarny podczas panelu dyskusyjnego, w którym wzięli udział także:

  • Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia,
  • Adrianna Całus-Polak, rzecznik prasowy Ministerstwa Edukacji i Nauki,
  • dr n. med. Alicja Karney, zastępca dyrektora ds. klinicznych Instytutu Matki i Dziecka
  • prof. dr hab. n. med. Marcin Czech, kierownik Zespołu kontroli zakażeń szpitalnych Instytutu Matki i Dziecka.

Grypa a zdrowie publiczne

Troska o zdrowie publiczne, w tym o zdrowie dzieci, jest priorytetem w działalności Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Grypa powoduje zachorowania w każdej grupie wiekowej. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że rocznie zachorowania mogą dotyczyć nawet 5-10% dorosłych i 20-30% dzieci.

Choroba przenosi się drogą kropelkową podczas kichania i kaszlu. Objawy obejmują m.in. gorączkę, kaszel, ból głowy i mięśni. Jej powikłaniem najczęściej bywa zapalenia ucha środkowego oraz angina paciorkowcowa, w cięższych przypadkach też zapalenie płuc, zapalenie mięśnia sercowego, mózgu i opon mózgowych. Najbardziej narażone na powikłania są dzieci poniżej 2 roku życia, dorośli w wieku 65 lat lub starsze, kobiety w ciąży oraz osoby przewlekle chore.

Dzieci, zwłaszcza uczęszczające do szkoły czy przedszkola, bardzo często nie tylko same chorują, ale też przenoszą chorobę na rówieśników i bliskich. Na każde 10 dzieci, które opuściły szkołę z powodu choroby związanej z wirusem, zachorowało 8 nowych członków gospodarstw domowych. Wystarczy zaszczepić co piąte dziecko, aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia grypy w całym społeczeństwie prawie o połowę. Jeśli zaszczepiłoby się 50% dzieci – mogłoby to ograniczyć roczną zachorowalność na grypę o ponad 80%. Niestety wyszczepialność najmłodszych wynosi obecnie zaledwie ok. 1%.

Szczepienie – nie tylko dzieci

Na szczepienie niezbędne jest skierowanie lekarskie. Forma szczepionki na grypę dla najmłodszych to dziś nie tylko zastrzyk – dzieci można uodpornić także przy użyciu specjalnego aerozolu do nosa. Szczepionka dla dzieci, zarówno w formie zastrzyku, jak i donosowa, jest objęta 50% refundacją.

W Polsce coroczne szczepienia są zalecane przez ekspertów wszystkim osobom powyżej 6. miesiąca życia, a w szczególności:

  • zdrowym dzieciom w wieku od 6. miesiąca życia do 18 lat,
  • osobom chorym na choroby przewlekłe,
  • osobom w wieku powyżej 55 lat,
  • pracownikom ochrony zdrowia oraz placówek zapewniających opiekę osobom chorym i niepełnosprawnym,
  • pracownikom wykonującym zawody wymagające ciągłego kontaktu z ludźmi.

Chcesz zapobiec szerzeniu się grypy? Pamiętaj o zasadach bezpieczeństwa:

  • zaszczep siebie i bliskich,
  • myj ręce, a jeśli chwilowo nie masz takiej możliwości – dezynfekuj środkiem na bazie alkoholu,
  • unikaj bliskiego kontaktu z osobami chorymi,
  • jeśli masz objawy infekcji, zostań w domu,
  • zakrywaj usta i nos podczas kaszlu i kichania.

Źródło: GIS, https://www.gov.pl/web/gis/pamietajmy-o-szczepieniu-dzieci-przeciwko-grypie

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}