WARUNKI REALIZACJI PROFILAKTYCZNEJ OPIEKI ZDROWOTNEJ NAD UCZNIAMI W SZKOŁACH
20.03.2024
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi, opieka zdrowotna nad uczniami jest realizowana w szkole i obejmuje profilaktyczną opiekę zdrowotną, promocję zdrowia oraz opiekę stomatologiczną. Profilaktyczna opieka zdrowotna sprawowana jest nad uczniami do ukończenia 19 roku życia, a w przypadku uczniów posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego - do ukończenia szkoły ponadpodstawowej. Ustawa o opiece zdrowotnej nad uczniami nie dotyczy słuchaczy szkół dla dorosłych, branżowych szkół II stopnia i szkół policealnych oraz uczniów szkół artystycznych realizujących wyłącznie kształcenie artystyczne.
Profilaktyczną opiekę zdrowotną nad uczniami w szkole sprawują pielęgniarki środowiska nauczania i wychowania albo higienistki szkolne. Do ich zadań należy:
- dbanie o zdrowie uczniów oraz zapobieganie chorobom i ich rozwojowi, w tym chorobom zakaźnym,
- wykrywanie problemu zdrowotnego i czynników ryzyka na wczesnym etapie,
- edukowanie uczniów w zakresie zdrowia,
- promowanie zdrowia, w tym aktywność fizyczną i sport oraz prawidłowego żywienia,
- udzielanie pierwszej pomocy.
Podmiotami zapewniającymi warunki organizacyjne opieki zdrowotnej nad uczniami są:
- dyrektor szkoły,
- organ prowadzący szkołę.
Profilaktyczna opieka zdrowotna w szkole realizowana jest w gabinecie profilaktyki zdrowotnej zlokalizowanym w szkole, a w przypadku braku gabinetu, w miejscu określonym w umowie o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.
W 2023 roku pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej skontrolowali 424 szkoły, w tym 339 posiadało gabinet profilaktyki zdrowotnej do własnej dyspozycji, a 17 wspólny z inną placówką w tym samym obiekcie. Ponadto w 46 szkołach dla podstawowej opieki zdrowotnej zapewniono pomieszczenia zastępcze na terenie placówki, a w 22 obiektach opieka ta świadczona była poza terenem placówki.
Kontrole placówek wykazały, że niemal wszystkie placówki, tj. 354 szkoły posiadały gabinety opieki zdrowotnej bez zastrzeżeń sanitarnych i technicznych. Jedynie 2 pomieszczenia były w niewłaściwym stanie sanitarnym, natomiast w 1 gabinecie stwierdzono brak dostępu do ciepłej wody.