Uwaga kleszcze
18.04.2023
W okresie wiosenno-letnim rozpoczyna się sezon aktywności kleszczy. Jak wskazują eksperci kleszcze stanowią jedno z największych naturalnych zagrożeń dla zdrowia ludzi żyjących w naszej strefie klimatycznej. Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Żyją one w ściółce i w poszukiwaniu swych żywicieli (zwierząt, ludzi) wspinają się na trawy i krzewy. Wiszą na źdźbłach trawy i na spodzie liści, z tego powodu są niewidoczne. Dlatego „zbieramy” kleszcze przechodząc przez trawy lub krzewy. Żywią się one krwią zwierząt i ludzi.
Po powrocie z terenów zielonych należy dokładnie obejrzeć całe ciało. Kleszcze najczęściej można znaleźć tam, gdzie skóra jest najdelikatniejsza - za uszami, w zgięciach stawów, w pachwinach, pod pachami oraz fałdach skórnych.
Wybierając się w miejsca, gdzie mogą występować kleszcze należy przestrzegać kilku zasad:
- odpowiedni ubiór: czapka, jasne długie spodnie, bluzka lub bluza z długimi rękawami (przylegając do ciała lub zakończone ściągaczami) oraz zakryte buty;
- stosowanie repelentów - produktów odstraszających kleszcze;
- szczepienie przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu.
Gdy zobaczymy na sobie kleszcza, powinniśmy jak najszybciej go usunąć.
- Należy chwycić kleszcza tuż przy skórze i zdecydowanym ruchem pociągnąć ku górze.
- Zdezynfekować miejsce ukłucia.
- Obserwować miejsce po ukłuciu. Jeśli wystąpi rumień, skonsultować się z lekarzem.
Kleszcze przenoszą choroby zakaźne jak borelioza, odkleszczowe zapalenie mózgu. Do zakażenia dochodzi na wskutek ukłucia, w czasie którego do krwioobiegu dostają się groźne patogeny. Choroby odkleszczowe są niezwykle aktualnym problemem zdrowia publicznego.
Materiały
ulotka uwaga kleszczeUlotka.pdf 3.67MB