Czynniki reprotoksyczne w środowisku pracy - zmiany w przepisach prawnych
04.12.2024
W 2022 roku została opublikowana Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/431 zmieniająca dyrektywę 2004/37/WE w sprawie ochrony pracowników przed zagrożeniem dotyczącym narażenia na działanie czynników rakotwórczych lub mutagenów podczas pracy. Dyrektywa ta zmieniła zakres pierwotnej dyrektywy poprzez objęcie nią substancji reprotoksycznych.
Substancja reprotoksyczna oznacza substancję lub mieszaninę, która spełnia kryteria klasyfikacji jako czynnik działający szkodliwie na rozrodczość kategorii 1A lub 1B, określony w załączniku I do rozporządzenia (WE) nr 1272/2008. Działanie szkodliwe na rozrodczość oznacza niekorzystny wpływ na funkcje rozrodcze i płodność u dorosłych mężczyzn i kobiet oraz toksyczność rozwojową u potomstwa w następstwie narażenia na substancję lub mieszaninę.
Wdrożenie postanowień Dyrektywy skutkuje zmianą przepisów wydanych na podstawie art. 227 § 2 oraz art. 222 § 3 ustawy z dnia 26 czerwca 1974r. - Kodeks pracy.
W dniu 24 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1110 opublikowano rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 22 lipca 2024 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, które zgodnie z § 3 ww. rozporządzenia weszło w życie z dniem 28 lipca 2024r.
Zmiana przepisów rozszerza katalog badań i pomiarów czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy o substancje reprotoksyczne. Zgodnie z § 2 przedmiotowego rozporządzenia pracodawca zapewnia wykonanie badań i pomiarów substancji reprotoksycznej w terminie miesiąca od dnia wejścia w życie rozporządzenia.
W dniu 26 lipca 2024 r. w Dzienniku Ustaw pod pozycją 1126 opublikowano nowe rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2024 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksyczym w środowisku pracy, które zgodnie z § 17 ww. rozporządzenia weszło w życie w dniu 28 lipca 2024 r.
Rozporządzenie w zakresie swojej regulacji obejmuje, oprócz dotychczasowych rozwiązań, dodatkowo ochroną pracowników pracujących w narażeniu na działanie substancji o działaniu reprotoksycznym.
Ponadto ww. rozporządzanie wprowadza:
- definicje substancji reprotoksycznej, nieprogowej substancji reprotoksycznej oraz progowej substancji reprotoksycznej;
- kontrolę zdrowia związaną z oceną indywidualną pracownika w celu określenia stanu jego zdrowia w związku z narażeniem na działanie określonych czynników rakotwórczych, mutagenów lub substancji reprotoksycznych podczas pracy.
W obecnym czasie nadmienić należy że zgodnie z ww. rozporządzeniem obowiązkiem pracodawcy jest przekazywanie właściwemu państwowemu wojewódzkiemu inspektorowi
sanitarnemu oraz właściwemu okręgowemu inspektorowi pracy informacji o substancjach chemicznych, ich mieszaninach, czynnikach lub procesach technologicznych o działaniu rakotwórczym, mutagennym lub reprotoksycznym. Obowiązek wynikający z § 6 ust. 2 ww. rozporządzenia, należy spełnić niezwłocznie po rozpoczęciu działalności oraz corocznie w terminie do dnia 15 stycznia, na druku według wzoru stanowiącego załącznik nr 2 do ww. rozporządzenia.
Powyższe rozporządzenie zastępuje rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 24 lipca 2012 r. w sprawie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym w środowisku pracy.
Informacje na temat klasyfikacji i elementów oznakowania substancji reprotoksycznych można znaleźć w opracowaniu Centralnego Instytutu Ochrony Pracy - Państwowy Instytut Badawczy: https://m.ciop.pl/CIOPPortalWAR/file/97060/2023053134334&chempyl-kryteria-klasyfikacji-substancji-R.pdf
Materiały
Rozporządzenie_MZ_z_dnia_26_lipca_2024_r_w_sprawie_substancjiRozporządzenie_MZ_z_dnia_26_lipca_2024_r_w_sprawie_substancji_(1).pdf 1.78MB Rozporządznie_MZ_zmieniające_rozporządzęnie_w_sparwie_badań_i_pomiarów
Rozporządznie_MZ_zmieniające_rozporządzęnie_w_sparwie_badań_i_pomiarów.pdf 0.19MB