W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczny powrót do szkoły.

27.08.2021

W szkołach trwają ostatnie przygotowania do nowego roku szkolnego. A rodzice, dzieci i młodzież powoli przechodzą z trybu wakacyjnego i szykują się na handlowy weekend zakupów szkolnych. Warto pamiętać o kilku kwestiach, które uczynią powrót dzieci do szkoły zdrowym i bezpiecznym.

Tablica szkolna z napisem: Witaj szkoło!

W ciągu najbliższych dni rodzice wraz z dziećmi skupią się przygotowaniu wyprawki szkolnej. Część bardziej zapobiegliwych rodziców czyniła to już w trakcie wakacji, spodziewać się jednak można, że w najbliższych dniach sklepy będą przeżywały oblężenie, kusząc jednocześnie promocjami na różne artykuły szkolne.

Wybierając nowe ubrania, plecaki, tornistry, przybory szkolne, pamiętajmy nie tylko o walorach estetycznych, ale zwracajmy uwagę na wagę i rzeczywistą konieczność posiadania danego przedmiotu przez ucznia. Im plecak / tornister lżejszy tym lepszy, zdrowszy! Zeszyt może mieć lżejszą - miękką okładkę. Zwłaszcza dla młodszych dzieci wybierajmy zeszyty cieńsze, niekoniecznie od razu 64-kartkowe. A może jeden kołonotatnik do kilku przedmiotów – to propozycja dla starszych uczniów. Każdy gram mniej zbędnego opakowania kredek, zeszytów czy piórników, to zdrowsze plecy naszego dziecka i ładniejsza postawa.

Jest to szczególnie ważne przy przygotowywaniu wyprawki szkolnej dla najmłodszych uczniów. Dla pierwszaka pierwszy plecak/tornister to wręcz fetysz. Taki tornister go identyfikuje i stanowi najważniejszy i nieodzowny atrybut. Jego waga, odpowiednie dopasowanie oraz właściwe użytkowanie odgrywają ogromną rolę w utrzymaniu prawidłowej postawy oraz zapobieganiu skrzywienia kręgosłupa.

W wieku szkolnym ma miejsce pierwszy okres krytyczny dla postawy fizycznej dziecka. W okresie tym następuje wzmożony wzrost ciała dziecka, w związku, z czym uczniowie bardziej narażeni są na wykształcenie się u nich wady postawy. Rozpoczynając naukę, dziecko zmienia swój dotychczasowy tryb życia spędzając w szkolnej ławce – w pozycji siedzącej – dziennie powyżej 4 godzin. Dodatkowo w wieku 6–9 lat organizm wykazuje ogromną biologiczną potrzebą ruchu, co prowadzi do częstej zmiany pozycji podczas lekcji.

  • Zbyt ciężki plecak może powodować niekorzystne, bolesne napięcia w mięśniach i stawach, oraz bóle bioder i kolan.
  • Noszenie nieodpowiedniego plecaka wymusza nieprawidłową postawę – pochylanie sylwetki do przodu, a także bóle w okolicach karku.
  • Nadmierne obciążenie źle wpływa również na ramiona, które są nieprzystosowane do noszenia ciężarów.
  • Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15 proc. masy ciała ucznia.

Chcąc zapobiegać wadom postawy wśród dzieci i młodzieży, powinniśmy nie tylko prawidłowo dobrać i spakować ich tornistry, ale także zapewnić odpowiednią ilość aktywności fizycznej oraz właściwe stanowisko pracy, a także wyrobić prawidłowe nawyki ruchowe. – podpowiada dr n. med. Przemysław Rzodkiewicz, Mazowiecki Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny.

Co drugie dziecko w wieku wczesnoszkolnym ma za ciężki plecak, a uczniowie dźwigają na plecach nawet 11 kg – wynika z badań Głównego Inspektoratu Sanitarnego, przeprowadzonych w szkołach podstawowych i gimnazjach w całej Polsce. Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektoratu Sanitarnego, waga tornistra nie powinna przekraczać 10-15 % masy ciała dziecka. Rzeczywistość pokazuje jednak, że plecaki są nawet cztery razy cięższe.

Miejmy to na względzie, oglądając kolejne modele plecaków i tornistrów podczas wyprawy do sklepów.

(jn)

{"register":{"columns":[]}}