Jacuzzi - co trzeba wiedzieć
16.07.2024
Nadzór nad jacuzzi sprawują organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej na ogólnych zasadach wynikających z ustawy z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. Prawo budowlane właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest m. in. obowiązany utrzymywać i użytkować obiekt w sposób zgodny z jego przeznaczeniem i wymogami ochrony środowiska oraz utrzymywać w należytym stanie technicznym i estetycznym, nie dopuszczając do nadmiernego pogorszenia jego właściwości użytkowych i sprawności technicznej, m. in. w zakresie higieny zdrowia i środowiska, a także bezpieczeństwa użytkowania i dostępności obiektu. Jacuzzi, w rozumieniu ustawy z dnia 18 sierpnia 2011r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych, spełnia kryterium pływalni, dlatego właściciel lub zarządca obiektu powinien dostosować go do wymagań, jakim musi odpowiadać woda na pływalniach.
Zarządzający obiektem powinien ustalić z właściwym państwowym powiatowym inspektorem sanitarnym sposób prowadzenia nadzoru (zakres i częstotliwość badania wody) mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego osób korzystających z tej formy rekreacji. Uzyskane wyniki badań mikrobiologicznych jak i fizykochemicznych wody z jacuzzi pozwolą prawidłowo ocenić skuteczność procesów uzdatniania i dezynfekcji wody, właściwe funkcjonowanie systemu jej cyrkulacji, utrzymanie należytego stanu higienicznego instalacji wodnej i całego obiektu.
Niewielka objętość wody w wannie i relatywnie znaczna w stosunku do niej liczba i zagęszczenie kąpiących się, jak również stosunkowo wysoka temperatura wody – stwarzają warunki sprzyjające namnażaniu się różnych mikroorganizmów w wodzie. Jednym z zagrożeń mikrobiologicznych, na które należałoby zwrócić szczególną uwagę, jest ryzyko występowania bakterii Legionella sp. Jak wskazuje Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego – Państwowy Zakład Higieny, wanny z hydromasażem, jacuzzi oraz urządzenia wytwarzające aerozol wodno-powietrzny uważane są za rezerwuar występowania bakterii z rodzaju Legionella sp., z którymi powiązano zachorowania o charakterze epidemicznym (np. legioneloza, gorączka Pontiac). Tworzenie się tuż nad powierzchnią jacuzzi aerozolu zwiększa prawdopodobieństwo zakażenia się drogą wziewną zarówno osób korzystających z tych urządzeń, jak też personelu obsługującego.
Należy też pamiętać, że nie tylko zarządzający są odpowiedzialni za warunki sanitarno-higieniczne w obiekcie. Ważne jest, aby korzystający z tej formy wypoczynku byli świadomi tego, że utrzymanie higieny osobistej poprzez skorzystanie z prysznica przed wejściem do jacuzzi bądź usunięcie z powierzchni ciała zanieczyszczeń organicznych (naskórek, kosmetyki itp.) stanowiących pożywkę dla mikroorganizmów, pozwoli zapewnić bezpieczeństwo zdrowotne osób korzystających z tego typu rekreacji.
Materiały
Zapobieganie zakażeniom bakteriami z rodzaju LegionellaPublikacja NIZP-PZH: Legioneloza
Podstawa prawna
Ustawa z dnia 14 marca 1985 r. o Państwowej Inspekcji Sanitarnej Dz. U. z 2024 r. poz. 416
Ustawa z dnia 18 sierpnia 2011 r. o bezpieczeństwie osób przebywających na obszarach wodnych Dz. U. z 2023 r. poz. 714
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 9 listopada 2015 r. w sprawie wymagań, jakim powinna odpowiadać woda na pływalniach Dz. U. z 2022 r. poz. 1230