22 marca - Światowy Dzień Wody
12.03.2024
Światowy Dzień Wody został ustanowiony przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją z dnia 22 grudnia 1992r., w ramach Agendy 21, podczas konferencji Szczyt Ziemi 1992 (UNCED) w Rio de Janeiro w Brazylii.
Woda to najcenniejsze dobro naturalne, jeden z najbardziej rozpowszechnionych związków chemicznych w przyrodzie, drugi element życia po tlenie, wchodzący w skład wszystkich organizmów żywych (ciało człowieka – ok. 70%).
Stały dostęp do wody pitnej jest podstawową potrzebą każdego człowieka i warunkiem zachowania zdrowia. Tymczasem światowe zasoby wody kurczą się w wyniku globalnego ocieplenia, rozwoju przemysłowego i zanieczyszczeń. Szacuje się, że ok. 10% populacji nie ma dostępu do wody pitnej. Szczególnie trudna sytuacja panuje w regionie Afryki Subsaharyjskiej. Dane wskazują też na ogromne dysproporcje w dostępie do wody pośród osób z najwyższymi dochodami i tych najuboższych. Kluczowa jest również jakość wody. W wielu regionach o słabo rozwiniętej kanalizacji dochodzi do zanieczyszczenia wody pitnej bakterią E. coli. Ponad 700 dzieci poniżej piątego roku życia umiera każdego dnia z powodu biegunki związanej z zanieczyszczoną wodą i złymi warunkami sanitarnymi. Ok. 159 milionów ludzi pobiera wodę pitną z wód powierzchniowych, takich jak stawy i strumienie. Ok. 4 miliardów ludzi – prawie dwie trzecie ludności świata – doświadcza poważnego niedoboru wody przez co najmniej jeden miesiąc w roku. 700 milionów ludzi na całym świecie może zostać przesiedlonych przez znaczny niedobór wody.
Woda jest niezbędna w każdym aspekcie życia człowieka. Od jej czystości i dostępności zależna jest szansa na zdrowe i godne życie. Bez niej trudno jest przygotować jedzenie albo zadbać o higienę własną i gospodarstwa domowego. Ogromne ilości wody są zużywane każdego dnia w rolnictwie i przemyśle. Uprawy, zwłaszcza w rejonach o ciepłym klimacie, wymagają nawadniania. Podobnie hodowla zwierząt, która generuje jeszcze większe zapotrzebowanie na wodę. Nie inaczej jest w przemyśle, gdzie wyprodukowanie każdego produktu niesie ze sobą konieczność zużycia wody. Trudności w dostępie do wody wpływają bezpośrednio na możliwość edukacji i rozwoju człowieka, a także na rozwój ekonomiczny oraz dobrobyt całych społeczeństw i państw.
Jak oszczędzać wodę
Chociaż woda pokrywa ponad 70 proc. naszej planety, to zaledwie 2,5 proc. stanowi woda słodka, a tylko 0,6 proc. jej zasobów to wody słodkie będące źródłem wody pitnej. Dlatego pamiętajmy, aby jej nie marnować. Na co dzień możemy ograniczyć jej zużycie stosując proste rozwiązania:
- Krótsze prysznice: ogranicz czas, który spędzasz pod prysznicem do kilku minut. Wyłącz wodę podczas mycia włosów lub mycia ciała, gdy nie potrzebujesz wody.
- Przemyśl swoje korzystanie z pralki: upewnij się, że zawsze masz pełną pralkę, zanim włączysz cykl prania. Wybierz tryb oszczędzania wody, jeśli jest dostępny.
- Napraw usterki hydrauliczne: regularnie sprawdzaj kran i rury, aby upewnić się, że nie ma żadnych wycieków. Nawet niewielki wyciek może prowadzić do straty dużej ilości wody.
- Zbieraj wodę deszczową: wykorzystaj ją do podlewania roślin, zmywania samochodu lub innych czynności, które nie wymagają wody pitnej.
- Minimalizuj zużycie wody podczas gotowania: używaj minimalnej ilości wody do gotowania, a także staraj się wykorzystać wodę, którą używasz do gotowania, jako bulion lub do gotowania warzyw.
Bardzo rzadko zastanawiamy się nad konsekwencjami jej niedoboru. A brak dostępu do wody pitnej to także śmiertelne choroby i problemy społeczne. jeśli chodzi o Polskę to sytuacja nie jest najlepsza. Jesteśmy wprawdzie dumni z naszych rzek, mokradeł i imponujących jezior, jednak polskie zasoby naturalne są skromne, porównywalne z zasobami Egiptu. Mamy najmniej wody spośród wszystkich krajów europejskich i amerykańskich, a także w porównaniu z wieloma krajami środkowej Afryki, czy południowej i środkowej Azji.
WODA to nasz skarb, dlatego dbajmy o niego, póki jeszcze mamy na to czas.