W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy

1460x616_rak_szyjki_macicy

Jak co roku w ostatnim tygodniu stycznia obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Organizatorem obchodów jest Europejskie Stowarzyszenie ds. Walki z Rakiem Szyjki Macicy (European Cervical Cancer Association - ECCA). W Polsce kampanię koordynuje Ogólnopolska Organizacja na rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy Kwiat Kobiecości. 

Inicjatywa ta ma na celu podkreślanie szczególnej roli badań profilaktycznych, które mogą uchronić przed diagnozą nowotworową, a nawet uratować życie wielu kobiet.

Rak szyjki macicy dotyczy blisko półtora miliona kobiet na całym świecie. Tylko w Polsce ponad 3000 pacjentek rocznie słyszy diagnozę „RSM”. 

Właśnie z tego powodu regularne wykonywanie badań cytologicznych jest tak istotne. Każda kobieta powinna zdać sobie sprawę z tego, jak wiele zależy od niej samej. Odkładanie w czasie decyzji o badaniu kontrolnym może okazać się tragiczne w skutkach. Duża zachorowalność na raka szyjki macicy nadal stanowi nierozwiązalny problem epidemiologiczny w naszym kraju. Chociaż śmiertelność w grupie osób chorujących na raka szyjki macicy zwiększa się wraz z wiekiem, to częstość, jest najwyższa wśród kobiet poniżej 30 roku życia. Rozwój nowotworu od momentu zakażenia wirusem HPV trwa około 15 lat, a więc wystarczająco długo, by prowadząc badania przesiewowe, wykryć stany przedrakowe lub nowotwory we wczesnym stadium klinicznego zaawansowania. Głównym czynnikiem warunkującym powstanie  zmian przednowotworowych i raka szyjki macicy jest zakażenie onkogennymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego – HPV.

Mając na u wadze rangę  powyższego problemu przyłączam się do apelu organizatorów inicjatywy zachęcając kobiety do regularnego wykonywania badań cytologicznych, które mogą uchronić przed diagnozą nowotworową, a nawet uratować życie.

Wideo

{"register":{"columns":[]}}