Legionella Co to za bakteria? Możesz zakazić się nawet pod prysznicem!
28.08.2023
W stawach, basenach, w jacuzzi, a nawet w bateriach prysznicowych może znajdować się Bakteria Legionella. Może wywołać chorobę legionistów (legionelloza). Sprawdź, jakie są objawy zakażenia i co robić w przypadku zatrucia. Legionelloza jest chorobą układu oddechowego, wywoływaną przez bakterie Legionella, które mogą przeżyć w wodzie o bardzo różnej temperaturze. Rezerwuarem bakterii są zbiorniki wodne (naturalne i sztuczne), zawierające osad denny lub muł, a także wilgotna ziemia. Bakterie Legionella występują m.in. w sieciach kanalizacyjnych, urządzeniach kąpielowych, prysznicach, myjniach i klimatyzatorach. Bakteria Legionella Pneumophila może wywołać chorobę legionistów (legionelloza).
Co to jest choroba legionistów?
Choroba legionistów jest rodzajem zapalenia płuc, które zabija 5 - 15 proc. osób zakażonych. Zwykle rozwija się 5-6 dni po infekcji, choć może to trwać dłużej. Rozpoczyna się od gorączki, dreszczy, bólu głowy i mięśni. Po tym następuje suchy kaszel i trudności w oddychaniu, które postępują do ciężkiego zapalenia płuc.
Jak można zarazić się chorobą legionistów
Chorobą tą zaraża się poprzez wdychanie powietrza zawierającego bakterie legionella w aerozolu, który może nie być widoczny. Taki aerozol tworzy się z kropelek wody, zawierającej te bakterie, powstające w wyniku puszczenia wody z kranu czy prysznica, spłukiwania toalety czy z bąbelków generowanych w basenie spa.
Bakterie mogą żyć i namnażać się w temperaturze od 20°C do 45°C, przy czym ryzyko jest większe w wyższej temperaturze. Występują one w środowisku naturalnym, w rzekach, jeziorach czy wilgotnej ziemi, lecz ich ilość jest zwykle niewielka. Wysoką liczebność stwierdza się w nieodpowiednio utrzymywanych sztucznych systemach wodnych.
Ważne jest to, że choroba nie przenosi się poprzez picie skażonej wody i z człowieka na człowieka. Szczególnie narażone są osoby z obniżoną odpornością i przewlekle chore.
Gdzie ryzyko jest największe?
Gdziekolwiek powstają kropelki wody, występuje ryzyko infekcji. Poniżej przykłady:
- Prysznice i krany
- Wieże chłodnicze, skraplacze wyparne, nawet jeśli usytuowane są na dachu lub w gruncie miejsca zakwaterowania
- Wanny spa, wanny z masażem wodnym, jacuzzi
- Łaźnie tureckie, sauny
- Ozdobne fontanny, szczególnie wewnątrz pomieszczeń
- Komory wilgotne do ekspozycji żywności
Co robić w przypadku wystąpienia objawów legionellozy?
W przypadku przedłużania się lub nasilania dolegliwości związanych z chorobą legionistów należy zgłosić się do lekarza rodzinnego.
Wystąpienie trudności z oddychaniem, duszności lub innych objawów ostrej niewydolności oddechowej (np. zasinienia skóry), ostrego bólu brzucha wymaga pilnej pomocy lekarskiej (pogotowie ratunkowe, szpitalny oddział ratunkowy).
Legionella pneumophila wywołuje objawy zapalenia układu oddechowego podobne do powodowanych przez inne bakterie lub wirusy. Rozpoznanie legionellozy na podstawie objawów klinicznych jest niemożliwe. Konieczne jest wykonanie badań laboratoryjnych.
Zakażenie bakterią legionella - leczenie
W zapaleniu płuc niezbędne jest włączenie odpowiednich antybiotyków, co zapobiega rozwojowi powikłań i zmniejsza śmiertelność. Leczenie antybiotykiem powinno trwać (w zależności od antybiotyku i stanu klinicznego) 10-14 dni. Stan kliniczny większości chorych z chorobą legionistów wymaga leczenia szpitalnego. W zapaleniu płuc zawsze należy zwrócić uwagę na odpowiednie nawodnienie doustne lub dożylne oraz uzupełnienie elektrolitowe. Jeśli wystąpi gorączka, konieczne może być zastosowanie leków obniżających temperaturę ciała.
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny/ Medycyna Praktyczna
- Ostatnia modyfikacja:
- 28.08.2023 10:38 Marcin Długoński
- Pierwsza publikacja:
- 28.08.2023 10:38 Marcin Długoński