Chcesz być zdrowy ? nie przegrzewaj pomieszczeń
23.01.2025
Przegrzanie i niedogrzanie pomieszczeń negatywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Odbija się zarówno na jakości pracy jak i wypoczynku. W zbyt wysokiej temperaturze znacznie spada wilgotność powietrza, co wysusza śluzówkę górnych dróg oddechowych i prowadzi do rozprzestrzenia się infekcji.
Z kolei gdy temperatura jest zbyt niska, wzrasta ciśnienie krwi, ponieważ organizm musi się chronić przed zimnem i zużyć więcej energii, aby się rozgrzać.
Temperatura w domu powinna być oczywiście dopasowana do pory roku, wieku i płci osób przebywających w konkretnych wnętrzach. Istotne jest także przeznaczenie pomieszczeń ich charakter i sposób ich wykorzystania. Powszechnie znane jest pojęcie temperatury pokojowej, definiowanej jako zakres odpowiadający większości ludzi przebywających w danym pokoju. Przyjmuje się zakres 18 – 24 stopni C nie powoduje zagrożenia dla ludzkiego zdrowia, jeżeli tylko spełniony jest warunek zachowania właściwej wilgotności powietrza. Zapewnienie komfortu termicznego dzieciom, ludziom starszym lub schorowanym uważa się przy temperaturze minimum 20 stopni C.