W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

O Programie bezpłatnych szczepień przeciw HPV

04.09.2024

Szczepimy się przeciw HPV

HPV  to ludzki wirus brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. 

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. 

Na podstawie analizy międzynarodowych wytycznych praktyki klinicznej dotyczących stosowania szczepionek przeciwko HPV wskazano, że rutynowe szczepienie przeciwko HPV jest zalecane od 9. r.ż. niezależnie od płci lub od 11. r.ż. ze wskazaniem, że można je podawać już od 9. r.ż. Wyniki przeglądu systematycznego wskazały, że skuteczność szczepionki była najwyższa w najmłodszych grupach wiekowych i stopniowo spadała z każdym kolejnym rokiem rozpoczęcia szczepienia. 

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. 

Do kogo kierowany jest Program 

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. 

Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy. 

Jak zapisać dziecko na szczepienie 

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę: 

  • przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00-18.00), 

  • przez aplikację mojeIKP. 

Uwaga! Od 1 września 2024 r. będzie można zaszczepić dziecko także w szkole. 

Uwaga! Od 1 września podstawową formą rejestracji na szczepienie przeciw HPV będzie bezpośredni kontakt z przychodnią POZ. E-rejestracja będzie fakultatywnym narzędziem dla punktów szczepień, dlatego nie do każdej przychodni umówisz się przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta oraz przez aplikację mojeIKP. 

Przewodnik po szczepieniach przeciw HPV dla rodziców 

Więcej informacji znajduje się na stronie Ministerstwa Zdrowia  

Źródło: Ministerstwo Zdrowia 

 

{"register":{"columns":[]}}