W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stres

10.01.2024

Stres

Stres to reakcja organizmu na różnego rodzaju doświadczenia i zdarzenia, najczęściej o charakterze nieprzyjemnym. Stres może działać mobilizująco lub deprymująco. Przedłużający się bądź wyjątkowo silny stres o wektorze negatywnym (demobilizujący) ma fatalne skutki dla zdrowia człowieka i funkcjonowania jego organizmu.

Objawami długotrwałego, intensywnego stresu są najczęściej dolegliwości somatyczne, wykluczając te o podłożu organicznym. Są to: bóle głowy, zawroty i omdlenia, bóle brzucha i wymioty, bóle całego ciała, zgrzytanie zębami. Kiedy obserwujemy u dziecka częste, nawracające bóle, to w pierwszej kolejności powinniśmy skonsultować się z lekarzem.

Natomiast po wykluczeniu przyczyn fizycznych, poszukać odpowiedzi na następujące pytania: od kiedy dziecko mówi o bólu, czy ból można powiązać z konkretną sytuacją, co dzieje się wcześniej za nim zacznie odczuwać ból. Wspólna, spokojna rozmowa rodzica z dzieckiem powinna dać pełniejszy obraz sytuacji i pomóc w poradzeniu sobie z nią.

O przeżywanym napięciu może świadczyć również nagła zmiana dotychczasowego zachowania dziecka. Kiedy dziecko np. z pogodnego i spokojnego, staje się drażliwe, płacze, zachowuje się agresywnie lub zmiana przebiega w drugą stronę, to warto wspólnie poszukać przyczyny zmiany i udzielić dziecku wsparcia.

Stres może też objawiać m.in..: nadmiernym apetytem lub jego brakiem, apatią, ciągłym poirytowaniem, wybuchami gniewu, obgryzaniem paznokci, wyrywaniem włosów, lękami i koszmarami nocnymi, trudnościami w koncentracji uwagi.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}