Zasady bezpieczeństwa nad wodą
25.07.2024
- Pływaj tylko w miejscach do tego wyznaczonych – najbezpieczniejsza jest kąpiel w miejscac odpowiednio zorganizowanych i oznakowanych, będących pod nadzorem ratowników. Nie korzystaj z kąpieli w gliniankach, stawkach, na żwirowiskach. Nie skacz do wody w miejscach nieznanych, gdy nie wiesz jaka jest głębokość wody i jak ukształtowane jest dno. Może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. Absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki na tzw. główkę. Pamiętaj też, żeby nie popychać innych kąpiących się i wypoczywających.
- Przestrzegaj regulaminu kąpieliska – pamiętaj, że tylko biała flaga zezwala na kąpiel, czerwona flaga – kąpiel zabroniona, brak flagi – nie ma dyżuru ratowników.
- Nie skacz do wody, gdy skóra jest nagrzana – przed wejściem stopniowo ochlap klatkę piersiową, szyję i nogi – unikniejsz wtedy wstrząsu termicznego, skurczu lub omdlenia. Nie przebywaj za długo w wodzie, gdyż grozi to wychłodzeniem organizmu. Po wyjściu z wody trzeba się osuszyć i przebrać w suche ubranie. Na brzegu, szczególnie w słońcu, noś nakrycie głowy, smaruj się kremem z filtrami ochronnymi.
- Zwróć uwagę na warunki atmosferyczne – nie pływaj w czasie burzy, mgły, gdy wieje porywisty wiatr. Pływanie po zapadnięciu zmroku oraz w nocy też jest bardzo niebezpieczne.
- Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu, na czczo lub bezpośrednio po posiłku.
- Dobieraj odpowiedni sprzęt pływający – pamiętaj, że dmuchany materac nie służy do wypływania na głęboką wodę, podobnie jak dmuchane zabawki typu koło, rękawki, pontony.
- Zadbaj o innych – jeśli jesteś świadkiem udzielania pomocy innemu człowiekowi – nie przeszkadzaj ratownikom, nie komentuj ich działań, nie kręć filmów, nie rób zdjęć. Tu toczy się walka o życie ludzkie. Dbaj o czyste kąpilisko – nie wrzucaj do wody i nie zakopuj w piasku żadnych śmieci, butelek, papierków, opakowań itp. Nie rób hałasu. Nie wzywaj pomocy dla żartu.