31 maja Światowy Dzień Bez Tytoniu
30.05.2022
Ta coroczna uroczystość informuje opinię publiczną o niebezpieczeństwach związanych z używaniem tytoniu, praktykach biznesowych firm tytoniowych, o tym, co WHO robi, aby zwalczać epidemię tytoniu oraz o tym, co ludzie na całym świecie mogą zrobić, aby domagać się prawa do zdrowia i zdrowego życia oraz do ochrony przyszłe pokolenia.
W 1987 r. państwa członkowskie Światowej Organizacji Zdrowia ustanowiły Światowy Dzień Bez Tytoniu, aby zwrócić uwagę świata na epidemię tytoniu oraz powodowane przez nią zgony i choroby. W 1987 r. Światowe Zgromadzenie Zdrowia uchwaliło rezolucję WHA40.38, wzywając do 7 kwietnia 1988 r. jako „światowego dnia dla niepalących”. W 1988 roku uchwalono rezolucję WHA42.19 wzywającą do obchodów Światowego Dnia Bez Tytoniu, co roku 31 maja.
Chroń środowisko, Światowy Dzień Bez Tytoniu 2022 da Ci jeszcze jeden powód do rezygnacji
WHO ogłasza dziś globalną kampanię 2022 z okazji Światowego Dnia Bez Tytoniu – „Tytoń: zagrożenie dla naszego środowiska” . Kampania ma na celu podniesienie świadomości społeczeństwa na temat wpływu tytoniu na środowisko – od uprawy, produkcji, dystrybucji i odpadów. dać użytkownikom tytoniu dodatkowy powód do rzucenia palenia.
Kampania będzie miała również na celu wyeksponowanie wysiłków przemysłu tytoniowego, aby „odświeżyć” reputację i produkty poprzez reklamowanie się jako przyjazne dla środowiska.
Przy rocznym udziale gazów cieplarnianych wynoszącym 84 megatony ekwiwalentu dwutlenku węgla, przemysł tytoniowy przyczynia się do zmiany klimatu i zmniejsza odporność na zmiany klimatu, marnując zasoby i niszcząc ekosystemy.
Około 3,5 miliona hektarów ziemi jest niszczone każdego roku pod uprawę tytoniu. Uprawa tytoniu przyczynia się do wylesiania, zwłaszcza w krajach rozwijających się. Wylesianie plantacji tytoniu promuje degradację gleby i „słabe plony” lub zdolność ziemi do wspierania wzrostu wszelkich innych upraw lub roślinności.
„Wpływ palenia tytoniu na środowisko wywiera niepotrzebną presję na i tak już ograniczone zasoby i delikatne ekosystemy naszej planety. Jest to szczególnie niebezpieczne dla krajów rozwijających się, ponieważ tam odbywa się większość produkcji tytoniu”. powiedział dr Ruediger Krech, dyrektor ds. promocji zdrowia, „Każdy papieros, który palisz, dosłownie spala zasoby tam, gdzie już ich brakuje, spalając zasoby, od których zależy nasza egzystencja”.
Obciążenie środowiskowe spada na kraje, które najmniej sobie z tym radzą, zyski osiągają międzynarodowe koncerny tytoniowe z siedzibą w krajach o wyższych dochodach.
Ponieważ około 90% całej produkcji tytoniu koncentruje się w krajach rozwijających się, tytoń ma niezwykle nierówny wpływ na różne grupy społeczno-ekonomiczne. W krajach o niskich i średnich dochodach wielu rolników i urzędników państwowych postrzega tytoń jako uprawę dochodową, która może generować wzrost gospodarczy, jednak krótkoterminowe korzyści pieniężne z uprawy są niwelowane przez długoterminowe konsekwencje zwiększonego braku bezpieczeństwa żywnościowego. częste utrzymujące się długi rolników, choroby i ubóstwo wśród robotników rolnych oraz rozległe szkody środowiskowe w krajach o niskich i średnich dochodach.
Przemysł tytoniowy zainwestował również znaczne środki w „odświeżenie” swoich szkodliwych dla środowiska praktyk, zgłaszając wpływ na środowisko i finansując projekty i organizacje związane z odpowiedzialnością społeczną przedsiębiorstw. Ich zasłona dymna jest w stanie działać tylko z powodu braku obiektywnych danych oraz ograniczonego i niespójnego ustawodawstwa na poziomie międzynarodowym i lokalnym.
Ograniczenie spożycia tytoniu należy uznać za kluczową dźwignię osiągnięcia wszystkich celów zrównoważonego rozwoju, a nie tylko tych bezpośrednio związanych ze zdrowiem.
Kampania wzywa rządy i decydentów do wzmocnienia przepisów, w tym wdrażania i wzmacniania istniejących programów, aby producenci byli odpowiedzialni za środowiskowe i ekonomiczne koszty odpadów wyrobów tytoniowych.