„Bądź swoją bohaterką” – profilaktyka raka piersi poprzez żywienie
01.10.2024
W tegorocznej kampanii profilaktyki raka piersi „Bądź swoją bohaterką” pragniemy zachęcić do utrwalenia prawidłowych nawyków żywieniowych, jako czynnika zapobiegającego wielu chorobom, w tym nowotworom.
Rak piersi u kobiet stanowi poważny problem epidemiologiczny, socjologiczny i ekonomiczny w wielu regionach świata, a zwłaszcza w krajach rozwiniętych. Szacuje się, że w Polsce jest on odpowiedzialny za 22% ogółu zachorowań na nowotwory. Rozwój diagnostyki oraz lepsze poznanie biologii nowotworów piersi spowodowały, że obecnie mianem „rak piersi” określa się wiele chorób o różnym przebiegu i rokowaniu.
Czynniki żywieniowe odgrywają rolę zarówno w zmniejszaniu, jak i zwiększaniu ryzyka zachorowania na raka piersi. Należy podkreślić, że czynniki ryzyka zachorowania na raka piersi kobiet po menopauzie, różnią się nieco od charakterystycznych dla młodych kobiet. Występowanie nadwagi lub otyłości zwiększa ryzyko rozwoju raka piersi u kobiet w wieku pomenopauzalnym. Im większy przyrost masy ciała w wieku dorosłym, tym większe ryzyko rozwoju choroby. Jako prawdopodobne czynniki protekcyjne w tej grupie osób wymienia się ćwiczenia fizyczne, laktację, a także odtłuszczenie w wieku młodzieńczym. Dowody na ochronny efekt spożywania warzyw nieskrobiowych, produktów bogatych w karotenoidy, a także diety bogatej w wapń są ograniczone.
Zgodnie z ostatnim raportem World Cancer Research Fund/American Institute for Cancer Research istnieją niekwestionowane dowody wskazujące na zwiększone ryzyko występowania raka piersi po menopauzie u kobiet z nadwagą i otyłością w okresie dorosłości (po 30. roku życia). Rośnie ono wraz ze wzrostem masy ciała w wieku dorosłym.
Na zwiększone prawdopodobieństwo zachorowania w tej grupie kobiet mają również wpływ: wysoki wzrost, niska aktywność fizyczna oraz spożywanie alkoholu.
Przed zachorowaniem chroni karmienie piersią. Dodatkowo wspomina się o takich czynnikach, jak spożywanie ubogotłuszczowych produktów mlecznych oraz pokarmów zawierających wapń i witaminę D.
Żywieniowe czynniki zwiększające ryzyko choroby nowotworowej:
- Nadwaga i otyłość po menopauzie
- Dieta wysokoenergetyczna, wysokotłuszczowa
- Izomery trans kwasów tłuszczowych
- Wielonasycone kwasy tłuszczowe OMEGA-6
- Mięso czerwone i jego przetwory
- Węglowodany proste
- Alkohol
Spożywanie jakich produktów minimalizuje ryzyko wytępienia chorób nowotworowych?
- Warzywa i owoce
- Wielonasycone kwasy tłuszczowe OMEGA-3
- Fitoestrogeny
- Zielona herbata
Źródło: