W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Profilatyki Raka Szyjki Macicy 2023

12.01.2023

Różowe tło, po lewej stronie kwiaty ułożone w kształt macicy, po prawej stronie napis Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 2023

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy obchodzimy od 16 do 22 stycznia tego roku – przedostatni tydzień stycznia. Wykorzystujemy ten tydzień do szerzenia wiedzy na temat raka szyjki macicy i jego skutków. Rak szyjki macicy jest uleczalny przy wczesnym wykryciu. Rozprzestrzenia się również bardzo wolno, co zwiększa szanse na wyleczenie. Wszystko, co musimy zrobić, to przetestować i rozpocząć leczenie, zanim rak się rozwinie. Lekarze twierdzą, że długotrwała ekspozycja na niektóre typy wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV) może być główną przyczyną raka szyjki macicy. Jest to bardzo powszechny wirus i jest przenoszony drogą płciową. Większość kobiet miałaby go w pewnym momencie swojego życia, ale nie zawsze objawia się on jako rak.

DLACZEGO EUROPEJSKI TYDZIEŃ PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY JEST WAŻNY

  1. Rak szyjki macicy zabija najwięcej

W Ameryce rak szyjki macicy jest główną przyczyną śmierci kobiet z powodu raka. Poświęcenie tygodnia na szerzenie wiedzy na temat raka szyjki macicy i metod zapobiegania może pomóc obniżyć śmiertelność.

  1. Lepiej zapobiegać niż leczyć

Badania przesiewowe w kierunku HPV są dobre i powinny być wykonywane raz na pięć lat. W tym tygodniu możemy przypomnieć ludziom o prześwietleniu, a takie przypomnienie może czasem uratować kilka istnień ludzkich.

  1. Rozpowszechnianie wiarygodnych informacji

Dzięki wydarzeniom, kampaniom i wolontariatowi informacje o raku szyjki macicy, jego skutkach, środkach zapobiegawczych itp. dotrą do większej liczby osób. Im bardziej możemy zwrócić uwagę ludzi na niebezpieczeństwa związane z warunkami, tym lepiej.

HISTORIA EUROPEJSKIEGO TYGODNIA PROFILAKTYKI RAKA SZYJKI MACICY

Rak to stan, w którym komórki dzielą się nieubłaganie, rozprzestrzeniając się na otaczające tkanki. Rak, który atakuje region szyjki macicy, nazywa się rakiem szyjki macicy. Haraldowi Zur Hausenowi przypisuje się odkrycie przyczyny raka szyjki macicy. Zaobserwował, że niektóre szczepy wirusa brodawczaka ludzkiego mogą powodować raka szyjki macicy. Odkrycie doprowadziło również do stworzenia szczepionek pomagających zapobiegać rakowi szyjki macicy.

O raku szyjki macicy wiemy od bardzo dawna. Hipokrates, grecki lekarz znany jako ojciec medycyny, zauważył, że nie można jej wyleczyć. Harald Zur Hausen otrzymał Nagrodę Nobla w 1976 roku za odkrycie związku między rakiem szyjki macicy a wirusem HPV. Opracowanie szczepionki zajęło nam kolejne 30 lat. Rada ds. Żywności i Leków zatwierdziła szczepionkę HPV w 2006 r. Do 2018 r. naukowcy potwierdzili, że jedna dawka szczepionki może chronić przed HPV

Ankieta przeprowadzona wśród amerykańskich kobiet wykazała, że ​​tylko 40% kobiet było świadomych HPV. Kolejnym szokującym odkryciem jest to, że wśród nich tylko połowa wiedziała, że ​​HPV może powodować raka szyjki macicy. Osoby z niższej klasy społeczno-ekonomicznej mają większe szanse na zdiagnozowanie. WHO podaje, że w samej tylko Europie około 28 000 kobiet umiera każdego roku z powodu raka szyjki macicy.

Aby szerzyć wiedzę na temat HPV i raka szyjki macicy, obchodzimy Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. rak szyjki macicy nie powinien zabierać więcej cennych istnień ludzkich. Chociaż na ogół dotyczy tylko kobiet, informacje o HPV i raku szyjki macicy muszą być rozpowszechniane w całej populacji.

Źródło: National Today

{"register":{"columns":[]}}