W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania profilaktyki raka piersi „Bądź swoją bohaterką!”

07.10.2021

Zdjęcie przedstawia kontury kobiety, która w miejscu piersi ma dwa kwiaty oraz napis "Bądź swoją bohaterką". Po lewej stronie znajduje się różowa wstążeczka i napis Miesiąc walki z rakiem piersi - Lepiej zapobiegać niż leczyć, autodiagnoza może uratować Twoje życie wraz z logo Inspekcji Sanitarnej.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie informuje, iż Zachodniopomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny w Szczecinie jest inicjatorem wojewódzkiej kampanii informacyjnej pn. „Bądź swoją bohaterką!”  propagującej profilaktykę i wczesne wykrywanie nowotworów piersi.

Na całym świecie październik jest miesiącem walki z rakiem piersi, a różowa wstążka stanowi międzynarodowy symbol tego pojedynku. Działania profilaktyczne są szczególnie ważne, ponieważ nowotwór piersi stanowi 25% ogółu wszystkich przypadków nowotworów złośliwych wykrywanych u kobiet. W Polsce stwierdza się każdego roku blisko 19 tysięcy nowych przypadków. Częstość występowania choroby związana jest z poziomem cywilizacyjnym społeczeństwa. Szczyt zachorowań na raka piersi występuje u kobiet w wieku 50-69 lat. Czas gra tutaj ogromną rolę – nowotwór wcześnie rozpoznany daje szansę na całkowite wyleczenie.

Państwowa Inspekcja Sanitarna od lat aktywnie propaguje zapobieganie zachorowaniom na nowotwory kobiece, w tym raka piersi. Działania kampanijne polegać mają na prowadzeniu krótkich zajęć edukacyjnych dla kobiet, mieszkanek województwa zachodniopomorskiego, w miejscach skupiających kobiety w różnym wieku (szkoły ponadpodstawowe, koła gospodyń wiejskich, kluby kobiet, warsztaty). Podczas zajęć panie poznają podstawowe informacje na temat wspomnianej choroby, w tym symptomy oraz czynniki ryzyka występowania raka piersi. Szczególnie ważna jest świadomość samych kobiet, zwłaszcza w stosunku do wykonywania regularnego samobadania gruczołu, a w razie wątpliwości badań diagnostycznych.

 Profilaktyka nowotworowa (wtórna) u kobiet.

Decydujące znaczenie w przypadku raka piersi ma profilaktyka wtórna, która polega na wczesnym wykrywaniu choroby w fazie przedklinicznej ( to znaczy, gdy nie są jeszcze obecne kliniczne objawy choroby ale jej wczesne symptomy są możliwe do uwidocznienia przy pomocy testu przesiewowego w tym wypadku mammografii).

Każda kobieta od dwudziestego roku życia powinna samodzielnie i regularnie badać swoje piersi. Badanie najlepiej wykonać pierwszego dnia po zakończeniu miesiączki, zaś Panie po menopauzie powinny badać swoje piersi raz w miesiącu, najlepiej zawsze w tym samym dniu miesiąca.

Samobadanie powinno składać się z dwóch części: oglądania i badania dotykiem.

Mammografia jest metodą badania piersi przy użyciu promieniowania X. Polega na wykonaniu serii zdjęć gruczołu piersiowego. Badanie pozwala uwidocznić różnego typu zmiany patologiczne, co umożliwia wczesne rozpoznanie raka piersi oraz innych patologii sutka, zanim staną się jawne klinicznie.

Badania mammograficznego nie zaleca się u Pań przed 35 rokiem życia oraz będących w okresie laktacji (ze względu na zazwyczaj tzw. gęstą, gruczołową strukturę piersi). Wówczas zastosowanie może znaleźć badanie USG, które jest szczególnie przydatne do oceny stanu piersi o gęstym utkaniu. Badanie powinno być przeprowadzone ok. 7-10 dnia cyklu.

Zachęcamy do odwiedzin stron internetowych:

{"register":{"columns":[]}}