W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Leczenie antyretrowirusowe (ARV), opieka i wsparcie dla uchodźców wojennych zakażonych HIV lub chorych na AIDS

Grafika przestawiająca czerwona wstążkę symbol kampanii przeciw HIV i AIDS.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie informuje, że w obliczu konfliktu zbrojnego na Ukrainie oraz wyzwaniami w obszarze zdrowia publicznego ww. zakresie musimy zdać sobie sprawę, że wśród uchodźców wojennych przybywających do naszego kraju będą osoby potrzebujące natychmiastowej terapii antyretrowirusowej. Ukraina dotknięta jest drugą co do wielkości epidemią HIV we wschodniej Europie i środkowej Azji, z liczbą ok 350 tys. Osób żyjących z wirusem.

W ostatnim czasie zaobserwowano znacząc wzrost pytań napływających do Krajowego Centrum ds.. AIDS od obywateli Ukrainy, którzy zwracają się z prośbą o pomoc dotyczącą możliwości kontynuacji leczenia ARV w Polsce.

W związku z powyższym Państwowy powiatowy Inspektor Sanitarny w Gryfinie przekazuje następujące informacje;

  1. Wszystkie osoby zakażone HIV, które nie maja możliwości kontynuowania leczenia ARV, powinny zgłosić się do:
  • Poradni leczenia HIV/AIDS, działających przy ośrodkach referencyjnych – klinikach – realizujących Rządowy Program Polityki Zdrowotnej pn. „Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z HIV w Polsce” na lata 2022-2026. Ich adresy i numery telefonów są dostępne na stronie Krajowego Centrum ds. AIDS, jednostki podległej Ministrowi Zdrowia, www.aids.gov.pl w zakładce Pacjenci z Ukrainy (tytuł w j. ukraińskim),
  • Krajowego Centrum ds. AIDS, nie osobiście, lecz wysyłając wiadomość e-mail na adres: aids@aids.gov.pl
  1. Podczas wizyty w Poradni HIV/AIDS potrzebna będzie dokumentacja medyczna z leczenia – jeśli pacjent ją posiada.
  2. Kiedy pacjent HIV/AIDS, szczególnie kobiety ciężarne i dzieci, zgłaszający potrzebę leczenia i problemu braku leków, otrzyma czasową pomoc w tym zakresie.
  3. Leczenie ARV jest w Polsce bezpłatne dla pacjenta.
  4. W sytuacjach nagłych narażenia na zakażenia HIV (poza zarodkowego, wypadkowego), takich jak gwałt, zakłucie igłą niewiadomego pochodzenia lub inne zdarzenie, należy pamiętać o profilaktyce poekspozycyjnej – PEP. Trzeba jak najszybciej (najlepiej w czasie do 48 godzin od zdarzenia) zgłosić się do szpitala zakaźnego, prowadzącego terapię antyretrowirusową. Leki w ramach terapii poekspozycyjnej są bezpłatne. Wykaz placówek znajduje się pod adresem https://aids.gov.pl/co-robic/
  5. Przypominamy, że wszystkie osoby, które już pracują w Polsce, w celu uzyskania świadczeń (w tym leczenia ARV), powinny posiadać ubezpieczenie zdrowotne.
  6. Obecnie przygotowywane są specjalne rozwiązania prawne, które umożliwiają rozliczanie przez NFR świadczeń medycznych udzielanych obywatelom Ukrainy.

Więcej informacji znajduje się pod adresem:

https://www.nfz.gov.pl/aktywonosci/aktywnosci-cantrali/pomoc-medyczna-dla-obywateli-ukrainy-zasady-i-rozliczenia-swiadczen,8149.html

            Jednocześnie przypominam, że w każdym województwie działa przynajmniej jeden punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD), w którym każda osoba pełnoletnia może bez skierowania, anonimowo i bezpłatnie wykonać test w kierunku HIV. Pracujący w nich certyfikowani doradcy, w razie wykrycia zakażenia, służą wsparciem, informacjami i mogą pomóc umówić wizytę u specjalisty. Na terenie woj. zachodniopomorskiego znajdują się dwa takie punkty:

Punkt Konsultacyjno-Diagnostyczny (PKD) w Szczecinie znajduje się przy ul. Arkońskiej 4 (Samodzielny Publiczny Wojewódzki Szpital Zespolony- budynek A).

Godziny otwarcia:

poniedziałek 15.00-18.00

wtorek 15.00-18.00

czwartek 15.00-18.00

Nr tel. w godzinach otwarcia PKD 91 45 42 450 (do rejestracji pacjentów).

{"register":{"columns":[]}}