Warunki obrotu grzybami świeżymi i suszonymi
Podmioty działające na rynku spożywczym prowadzące punkty skupu owoców, warzyw sezonowych i runa leśnego, w tym grzybów mają obowiązek dokonania zatwierdzenia i rejestracji swojej działalności.
Podmioty działające na rynku spożywczym prowadzące produkcję pierwotną (podstawową) mają obowiązek dokonania rejestracji swojej działalności (produkcja pierwotna - oznacza produkcję, uprawę lub hodowlę produktów podstawowych, w tym zbiory. Oznacza również zbieranie runa leśnego).
Podmioty działające na rynku spożywczym prowadzące działalność w zakresie dostaw bezpośrednich mają obowiązek dokonania rejestracji swojej działalności (dostawy bezpośrednie dokonywane przez producenta, małych ilości surowców do konsumenta końcowego lub lokalnego zakładu detalicznego bezpośrednio zaopatrującego konsumenta końcowego).
W przypadku prowadzenia tego typu działalności należy złożyć wniosek o wpis zakładu albo o zatwierdzenie zakładu i o wpis do rejestru zakładów podlegających urzędowej kontroli organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej w terminie co najmniej 14 dni przed dniem rozpoczęcia planowanej działalności.
Warunki, jakie należy spełnić przy obrocie grzybami zawarte są w:
- Ustawie z dnia 25 sierpnia 2006r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (Dz.U. 2020 poz. 2021 z późn. zm.),
- Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 17 maja 2011r. w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy (Dz.U. 2020 poz. 1048)
- Rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2007r. w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych (Dz. U. z 2007 r., Nr 112 poz. 774)
W/w rozporządzenie z dnia 17 maja 2011r. informuje, iż:
§ 3.1. Podmioty działające na rynku spożywczym, prowadzące działalność w zakresie skupu grzybów rosnących w warunkach naturalnych, zwane dalej "punktami skupu grzybów", oraz podmioty działające na rynku spożywczym, prowadzące działalność w zakresie przetwórstwa grzybów, zwane dalej "zakładami przetwórczymi", są obowiązane posiadać atesty na grzyby:
1) świeże, których ocena pod kątem spełniania wymagań określonych w art. 42 ust. 1 ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia, zwanej dalej "ustawą", jest dokonywana przez grzyboznawcę lub klasyfikatora grzybów;
2) suszone, pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, których ocena pod kątem spełniania wymagań określonych w art. 42 ust. 3 ustawy jest dokonywana przez grzyboznawcę.
2. Zakłady przetwórcze są obowiązane zapewnić nadzór grzyboznawcy nad procesem technologicznym przetwórstwa grzybów.
§ 4.1. Grzyby świeże, rosnące w warunkach naturalnych, oraz grzyby suszone pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, mogą być oferowane konsumentowi finalnemu:
1) wyłącznie w placówkach handlowych lub na targowiskach;
2) pod warunkiem uzyskania atestu na grzyby świeże lub atestu na grzyby suszone.
2.Zakłady żywienia zbiorowego mogą używać do przygotowywania potraw grzybów, o których mowa w ust. 1, jeżeli grzyby te posiadają odpowiedni atest.
§ 5.1. Wzór atestu na grzyby świeże określa załącznik nr 3 do rozporządzenia.
2. Wzór atestu na grzyby suszone określa załącznik nr 4 do rozporządzenia.
§ 6. Grzyby suszone pozyskiwane z grzybów rosnących w warunkach naturalnych, przeznaczone bezpośrednio dla konsumenta finalnego, są wprowadzane do obrotu
w opakowaniu.
§ 7.1. Nazwa "grzyby" może być stosowana w przetworach grzybowych zawierających grzyby, wodę, a także dodatek: soli (Na Cl), octu, cukru, tłuszczu, skrystalizowanego kwasu cytrynowego, kwasu askorbinowego, naturalnych przypraw, warzyw i owoców, zastosowanych w celu podniesienia walorów smakowo-zapachowych.
2.Nazwa może być uzupełniana określeniem:
1)"naturalne", jeżeli zalewa, w której znajdują się grzyby, składa się wyłącznie z wody i soli;
2)"duszone" albo "w sosie własnym" - dla przetworów grzybowych zawierających grzyby i sos własny powstający przy gotowaniu grzybów z ewentualnym dodatkiem soli, kwasów, o których mowa w ust. 1, naturalnych przypraw, warzyw i owoców.
- Przetwory grzybowe, inne niż określone w ust. 2, powstające przy pomocy innych procesów technologicznych lub obróbki kulinarnej innej niż duszenie, a wymienionych
w załączniku nr 2 do rozporządzenia, muszą posiadać w oznakowaniu informację o tych procesach lub obróbce, zastosowanych przy przygotowywaniu danego przetworu grzybowego. - Do grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych oraz środków spożywczych zawierających grzyby stosuje się substancje dodatkowe na warunkach określonych w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1333/2008 z dnia 16 grudnia 2008 r. w sprawie dodatków do żywności (Dz. Urz. UE L 354 z 31.12.2008, str. 16, z póżn. zm).
Punkt skupu grzybów surowych – wymagania:
Mając na uwadze bezpieczeństwo żywności i zapewnienie zdrowia konsumentom, należy spełnić wszelkie wymagania z zakresu zachowania higieny w miejscu składowania grzybów.
Pomieszczenie:
- powinno być wydzielone, czyste, przewiewne, bez obcych zapachów, zabezpieczone przed dostępem insektów i gryzoni,
- nawierzchnia powinna być cała, równa, utwardzona, umożliwiająca utrzymanie higieny,
- ściany białkowane lub malowane w jasnych kolorach.
Wyposażenie punktu skupu:
- sprzęt do utrzymania higieny osobistej (zbiornik z wodą, ręcznik, mydło),
- sprzęt do utrzymania czystości pomieszczenia (wiadra, szczotki, ścierki),
- pojemniki na odpady powinny być zabezpieczone przed szkodnikami,
- wagi i skrzynki do tego celu powinny być utrzymane we właściwym stanie technicznym i sanitarnym,
- w danym pomieszczeniu nie należy wykonywać czynności innych niż przewidziane.
Podstawa prawna
Obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 8 października 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia Dz.U. 2020 poz. 2021
Obwieszczenie Ministra Zdrowia z dnia 21 maja 2020 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie grzybów dopuszczonych do obrotu lub produkcji przetworów grzybowych, środków spożywczych zawierających grzyby oraz uprawnień klasyfikatora grzybów i grzyboznawcy Dz.U. 2020 poz. 1048
Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 6 czerwca 2007 r. w sprawie dostaw bezpośrednich środków spożywczych Dz.U. 2007 nr 112 poz. 774