Światowy Dzień Zdrowia 2022
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Hajnówce przypomina o zbliżającym się Światowym Dniu Zdrowia – 7 kwietnia 2022r. Tegorocznym hasłem obchodów Światowego Dnia Zdrowia (World Health Day) jest:
„Our planet, our health - Nasza planeta, nasze zdrowie.”
W trakcie pandemii COVID-19, w czasie dużego zanieczyszczenia planety, nasilają się również choroby takie jak nowotwory, astma, choroby serca. Dlatego w tym roku WHO postanowiło skupić uwagę świata na działaniach niezbędnych do utrzymania zdrowia planety i ludzi. WHO będzie wspierać organizacje działające w imieniu wspólnego dobra w tym zakresie.
WHO szacuje, że każdego roku ponad 13 milionów zgonów na całym świecie jest spowodowanych przyczynami środowiskowymi, których można uniknąć. Kryzys klimatyczny jest największym zagrożeniem dla zdrowia ludzkości. Kryzys klimatyczny to także kryzys zdrowotny, na który wpływają nasze decyzje konsumenckie, polityczne i społeczne. Ponad 90% ludzi oddycha niezdrowym powietrzem wynikającym ze spalania paliw kopalnych. W wyniku ocieplenia planety, komary rozprzestrzeniają choroby szybciej i w większym zasięgu niż kiedykolwiek wcześniej.
Ekstremalne zmiany pogodowe, degradacje gruntów i brak wody pitnej powodują masowe migracje ludności. Plastik i inne śmieci znajdują się na dnie naszych mórz i oceanów, szczytach gór, a ostatecznie trafiają do naszego łańcucha pokarmowego. Systemy produkujące wysoko przetworzoną, niezdrową żywność i napoje, napędzają falę otyłości, zwiększając liczbę nowotworów i chorób serca, jednocześnie generując jedną trzecią globalnej emisji gazów cieplarnianych.
Pandemia COVID-19 pokazała nam siłę nauki, ale uwypukliła również nierówności w naszym świecie. Pandemia ujawniła słabości we wszystkich obszarach społeczeństwa i podkreśliła pilną potrzebę zrównoważonego dostępu do zdrowia teraz, jak i w przyszłości bez naruszania limitów ekologicznych.
Obecny model światowej gospodarki prowadzi do niesprawiedliwego podziału (dochodów, bogactwa Ziemi, władzy) przy znaczącej populacji ludzi żyjących w biedzie, niemogących z tych zasobów korzystać. Dobrze zarządzana planeta i dobrze prowadzona globalna ekonomia przyczyni się do zdrowia człowieka i zrównoważonego rozwoju ekologicznego. Cele te mogą być zrealizowane poprzez długoterminowe plany inwestycyjne, zrównoważony podział dóbr, ochronę socjalną, strategie prawne i podatkowe. Przerwanie trwającej destrukcji planety wymaga działań legislacyjnych, zmian dotyczących światowych korporacji, a przede wszystkim wsparcia jednostek i grup dokonujących świadomych wyborów przekładających się na zdrowie ludzi i naszej planety.