W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Wzmocnienie nadzoru sanitarno-epidemiologicznego Polski

 

 

O projekcie

Nazwa projektu:  ,,Wzmocnienie nadzoru sanitarno-epidemiologicznego Polski"

Projekt POWR.07.01.00-00-0008/22

Oś priorytetowa VII Wsparcie REACT-EU dla obszaru zdrowia

Działanie 7.1 Wzmocnienie zasobów kadrowych systemu ochrony zdrowia

 

Beneficjent: Główny Inspektorat Sanitarny

Termin rozpoczęcia realizacji Projektu:  01.10.2022 r.

Termin zakończenia realizacji Projektu:  31.12.2023 r.

Całkowita wartość realizacji Projektu:  27 745 842,00 zł

Źródła finansowania:

  • Środki Unii Europejskiej: Program Operacyjny Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego  – 27 745 842,00 PLN (dofinansowanie 100 %);

Cel

Celem głównym projektu jest wzmocnienie systemu nadzoru sanitarno-epidemiologicznego Polski poprzez zwiększenie kompetencji miękkich i znajomości języka ukraińskiego 300 pracowników jednostek PIS oraz przeszkolenie i zatrudnienie w organach Inspekcji na terenie całego kraju 181 osób uciekających z Ukrainy w okresie od 2022-09-01 do 2023-12-31. Pracownicy jednostek PIS z terenu całego kraju dzięki uczestnictwu w szkoleniach realizowanych w ramach projektu zwiększą swoje umiejętności w zakresie obsługi osób przybywających z terenu Ukrainy. Zatrudnienie w szeregach Inspekcji osób uciekających z Ukrainy wzmocni potencjał kadrowy jednostek w obsłudze znacznie większej liczby klientów oraz pozwoli dostosować się organom PIS do obecnej sytuacji kryzysowej wywołanej konfliktem zbrojnym na Ukrainie. Realizacja projektu przyczyni się tym samym do osiągnięcia celu określonego w ramach Działania 7.1 Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja i Rozwój, tj. Wzmocnienie zasobów kadrowych systemu ochrony zdrowia celu szczegółowego zdefiniowanego jako Wdrożenie działań na rzecz wzmocnienia zasobów kadrowych systemu ochrony zdrowia.

Korzyści

  • Realizacja edukacyjnego programu prozdrowotnego w zakresie profilaktyki chorób, w tym zakaźnych i promowania szczepień, w celu poprawienia stanu zdrowia i jakości życia osób przybywających z terenu Ukrainy, w tym osób korzystających z ochrony czasowej;
  • Wdrożenie działań projakościowych i rozwiązań organizacyjnych w systemie ochrony zdrowia ułatwiających dostęp do usług zdrowotnych (m.in. realizacja kursów języka ukraińskiego oraz szkoleń wzmacniających kompetencje miękkie pracowników PIS w zakresie prowadzenia działań doradczych i wspierających uchodźców z Ukrainy)
  • Rozwój systemu SEPIS w zakresie obsługi obywateli władających językiem ukraińskim
  • Zatrudnienie w Państwowej Inspekcji Sanitarnej pracowników z Ukrainy

Działania zrealizowane w projekcie będą miały długotrwały efekt w następujących obszarach:

1) opracowany edukacyjny program prozdrowotny dla obywateli Ukrainy będzie nadal wdrażany, także po zakończeniu projektu. Zostanie on udostępniony na stronie Wnioskodawcy oraz stronie projektu. W sytuacji konieczności aktualizacji/poszerzenia treści w nim zawartych będzie on stanowił bazę do dalszych możliwych modyfikacji.

2) dzięki uczestnictwu w szkoleniach w ramach projektu pracownicy organów PIS, podniosą swoje kompetencje oraz zdobędą wiedzę i umiejętności , które będą wykorzystywać podczas swojej pracy zawodowej. Wpłynie to na zwiększenie poziomu i efektywności usług oferowanych przez PIS.

3) utworzone nowe funkcjonalności w systemie SEPIS będą nadal wykorzystywane po zakończeniu projektu a ich utrzymanie będzie finansowane ze środków własnych GIS. Pozwoli to na zapewnienie skutecznej reakcji jednostek PIS w sytuacjach kryzysowych zagrażających bezpieczeństwu obywateli.

4) zatrudnienie w ramach projektu w organach PIS pracowników z Ukrainy i ich przeszkolenie będzie miało wpływ na ich aktywizację zawodową oraz pozwoli im zdobyć wiedzę i doświadczenie które będą mogli wykorzystać na rynku pracy po zakończeniu projektu.

{"register":{"columns":[]}}