16 maja 2021 roku - Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS
14.05.2021
16 maja 2021 roku - Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS
W tym roku po raz kolejny obchodzić będziemy Międzynarodowy Dzień Pamięci
o Zmarłych na AIDS. W tym roku motywem przewodnim jest hasło „Pamiętamy – Podejmujemy działania – Żyjemy poza HIV”.
Po co jest ten dzień?
Powstał po to, aby okazać wsparcie dla osób żyjących z HIV i chorych na AIDS oraz zmobilizować społeczności do solidarności, podnosić świadomość społeczną na temat HIV i AIDS, podkreślać znaczenie zapobiegania HIV, leczenia, opieki
i wsparcia dla osób żyjących z HIV. Dlatego, zgodnie z motywem przewodnim 2021 roku, pamiętamy o tych osobach, które odeszły z powodu AIDS, dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w walkę z AIDS i świętujemy z tymi, którzy żyjąc z HIV, pozostają z nami.
Jednym z najistotniejszych sposobów walki z HIV jest unikanie ryzykownych zachowań oraz testowanie się. HIV dotyczy wszystkich osób bez względu na płeć, orientację seksualną, wiek, czy status społeczny. Szacuje się, że w Polsce tylko 9% Polaków zrobiło test na HIV.
HIV jest najgroźniejszy, kiedy pozostaje niewykryty, a co najmniej 50 proc. osób zakażonych nie wie, że żyją z tym wirusem.
Dzieje się tak, kiedy lekceważymy ryzyko i uważamy,
że HIV to problem innych, a nie nasz.
Drogi zakażenia HIV
- zakażenie poprzez kontakty seksualne
- zakażenie poprze krew
- zakażenie dziecka od matki podczas ciąży, porodu lub karmienia piersią.
Podstawowe informacje epidemiologiczne
Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – Państwowego Zakładu Higieny od wdrożenia badań w 1985 r. do 31 grudnia 2019 r. zakażenie stwierdzono u 25 544 osób. W 2019 roku w województwie lubelskim zanotowano 26 przypadki nowych zakażeń wirusem HIV i 3 przypadki zachorowania na AIDS.
Jednocześnie Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Janowie Lubelskim informuje, iż w Lublinie TEST W KIERUNKU HIV bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania można wykonać we wtorki i czwartki w godz. 16.00 -18.30 w punkcie konsultacyjno-diagnostycznym przy ul. Spokojnej 3. Wykonanie badania poprzedza rozmowa z doradcą, który w sposób poufny przeprowadza wywiad oraz odpowiada na wszystkie pytania. Następnie pielęgniarka pobiera niewielką ilość krwi. Wynik testu można odebrać wyłącznie osobiście na podstawie wcześniej ustalonego hasła. Wyniki wydawane są podczas drugiej rozmowy z doradcą, który je szczegółowo omawia