W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Rzucania Palenia

20.11.2024

grafika z przełamanym papierosem na dłoni

Światowy Dzień Rzucania Palenia, obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów. Co przyniosło niespodziewane skutki, aż 150 tysięcy osób postawiło sobie wyzwanie ograniczenia się od palenia tytoniu przez 24 godziny. Akcja ta w kolejnych latach objęła wszystkie stany i następne tysiące palaczy. W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.

Dym tytoniowy z papierosa zawiera 7 tysięcy szkodliwych substancji, z czego ponad 70 z nich to substancje rakotwórcze. Poza nikotyną dym tytoniowy zawiera m.in: aceton, cyjanowodór, kadm, arsen, amoniak, tlenek węgla, metanol, DDT, toluen, butan. Szkodliwe działanie dymu tytoniowego nie ogranicza się tylko do układu oddechowego, toksyczne substancje wchłonięte do krwiobiegu rozprowadzane są po całym organizmie i wywierają szkodliwy wpływ na wszystkie organy człowieka.

Nałogowe palenie tytoniu powoduje wiele ciężkich i nieodwracalnych chorób. Najczęściej są to choroby nowotworowe: płuc, nerek, trzustki, wargi, języka, jamy ustnej, przełyku, krtani czy pęcherza moczowego. U palaczy często występują również schorzenia związane z chorobami serca – zawał serca, nadciśnienie tętnicze, miażdżyca naczyń, chorobami układu oddechowego – obturacyjna choroba płuc, przewlekłe zapalenie oskrzeli, gruźlica układu oddechowego. Palenie tytoniu powoduje też inne choroby, tj. udar mózgu, impotencja, upośledzenie płodności, a także zaostrza przebieg takich chorób jak: astma, retinopatia cukrzycowa, nadczynność tarczycy, stwardnienie rozsiane, zapalenie nerwu wzrokowego, gruźlica, grypa.

Bierne palenie naraża osoby z otoczenia, a zwłaszcza dzieci na częste występowanie chorób układu oddechowego, chorób ucha środkowego, a także rozwoju astmy i ciężkiego przebiegu tej choroby. Dym papierosowy unoszący się w pomieszczeniu zawiera aż 35 razy więcej dwutlenku węgla i 4 razy więcej nikotyny niż wdychany bezpośrednio przez osobę palącą. Bierne palenie niesie więc identyczne skutki zdrowotne, co aktywne palenie papierosów. Odnotowuje się wiele przypadków zapadania na choroby odtytoniowe wśród osób, które same nigdy nie paliły.

Od kilkunastu lat alternatywą dla tradycyjnych papierosów stały się e-papierosy. Prowadzone od kilku lat badania coraz częściej dowodzą, że e-papierosy są równie szkodliwe co tradycyjne, i coraz mniej mówi się o ich skuteczności przy rzucaniu nałogu, a więcej
o szkodliwym działaniu na zdrowie.

Palenie jest szkodliwe niezależnie od metody dostarczania nikotyny!

Dlaczego warto rzucić palenie?
po 20 minutach do normy wraca ciśnienie krwi i tętno;
po 8 godzinach spada poziom tlenku węgla;
po 24 godzinach ryzyko ostrego zawału mięśnia sercowego znacznie się zmniejsza;
po 38 godzinach zmysły smaku i węchu zaczynają działać normalnie;
po okresie od 2 do 12 tygodni wzmacnia się układ krążenia i poprawia kondycja fizyczna;
po 1-9 miesiącach znika kaszel, poprawia się wydolność układu oddechowego;
po roku ryzyko zawału serca spada o połowę;
po 5 latach ryzyko zachorowania na raka płuca, raka jamy ustnej, krtani, przełyku zmniejsza się o połowę, obniża się ryzyko wystąpienia udaru mózgu;
po 10 latach ryzyko zachorowania na chorobę niedokrwienną serca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej;
po 15 latach ryzyko zachorowania na raka płuca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.

Rzucanie palenia to proces długotrwały, jeżeli nie możesz sobie z nim poradzić sam skorzystaj z Telefonicznej Poradni Pomocy Palącym – tel. 801 108 108. Dla telefonów komórkowych 22 211 80 15.  Pracujący tam eksperci od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00 – 21.00 oraz w soboty w godzinach 9-00 – 15.00 udzielają porad, proponują wspólną pracę nad znalezieniem motywacji do rzucenia palenia, pomagają w opracowaniu indywidualnego planu działania.

Więcej informacji na temat zdrowego życia bez tytoniu można znaleźć na stronach internetowych:

Materiały

http://jakrzucicpalenie.pl
https://planujedlugiezycie.pl
ABC rzucania palenia
ABC​_rzucania​_palenia​_ulotka.pdf 0.74MB
Korzyści z rzucenia palenia
KORZYSCI-Z-RZUCENIA-PALENIA.jpg 0.27MB
{"register":{"columns":[]}}