Światowy Dzień Zdrowia
07.04.2021
Budowanie sprawiedliwszego i zdrowszego świata dla wszystkich
7 kwietnia każdego roku obchodzony jest Światowy Dzień Zdrowia. Od momentu powstania na Pierwszym Zgromadzeniu Zdrowia w 1948 r., a od momentu wejścia w życie w 1950 r., obchody miały na celu uświadomienie konkretnego tematu zdrowia, aby podkreślić priorytetowy obszar zainteresowania Światowej Organizacji Zdrowia.
W ostatnich latach kraje zachodniego Pacyfiku doświadczyły szybkiego wzrostu gospodarczego, migracji i urbanizacji. Stworzyło to możliwości lepszego życia dla wielu, ale pozostawiło innych w tyle. Pandemia COVID-19 zniweczyła niedawne zyski zdrowotne, spowodowała wzrost ubóstwa i brak bezpieczeństwa żywnościowego, a także zwiększyła nierówności społeczne i zdrowotne oraz ze względu na płeć.
W tym Światowym Dniu Zdrowia wzywamy do podjęcia działań w celu wyeliminowania nierówności zdrowotnych w ramach całorocznej globalnej kampanii mającej na celu łączenie ludzi w celu budowania sprawiedliwszego i zdrowszego świata. Kampania podkreśla konstytucyjną zasadę WHO, zgodnie z którą „korzystanie z najwyższego osiągalnego poziomu zdrowia jest jednym z podstawowych praw każdej istoty ludzkiej, bez względu na rasę, religię, przekonania polityczne, warunki ekonomiczne czy społeczne”.
Świat wciąż jest nierówny. Miejsca, w których mieszkamy, pracujemy i bawimy się, mogą utrudniać niektórym osiągnięcie pełnego potencjału zdrowotnego, a innym dobrze się rozwijać. Nierówności w zdrowiu są nie tylko niesprawiedliwe, ale także zagrażają dotychczasowym postępom i mogą raczej poszerzać niż zmniejszać luki kapitałowe.
Nierównościom w zdrowiu można jednak zapobiec dzięki strategiom, które przywiązują większą wagę do poprawy równości w zdrowiu, zwłaszcza w przypadku grup najbardziej narażonych i zmarginalizowanych.
COVID-19 mocno uderzył we wszystkie kraje, ale jego wpływ był najsilniejszy na te społeczności, które są bardziej narażone na tę chorobę i rzadziej mają dostęp do wysokiej jakości usług opieki.
Wzywamy liderów do monitorowania nierówności zdrowotnych i do zapewnienia wszystkim ludziom dostępu do wysokiej jakości usług zdrowotnych w zależności od ich potrzeb i wartości w ich społecznościach, aby wszyscy mieli warunki życia i pracy sprzyjające zdrowiu.