W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

15 stycznia 2024 – Blue Monday

15.01.2024

W 2005 r. brytyjski psycholog, dr Cliff Arnall oznajmił, że wyliczył za pomocą wzoru matematycznego, kiedy wypada Blue Monday.

Na środku umieszczony jest niebieski kubek napełniony niebieskim płynem, na powierzchni którego naniesiono smutną minę. Kubek owinięty jest niebieskim szalikiem. Po lewej stronie umieszczone jest logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Po prawej stronie umieszczono napis "15 stycznia przypada najbardziej depresyjny dzień w roku. BLUE MONDAY".

We wzorze brytyjski psycholog miał wziąć pod uwagę:

🌨pogodę (krótkie dni, niewielki poziom nasłonecznienia);

💸długi ( w styczniu zbliżają się pierwsze terminy płatności kredytów, które wzięliśmy na świąteczne zakupy);

💸miesięczne wynagrodzenie;

🎄czas od Bożego Narodzenia;

🏋️‍♀️niedotrzymanie postanowień noworocznych (mamy połowę miesiąca, a postanowienia noworoczne u niektórych jeszcze nie zostały rozpoczęte/zrealizowane);

🤦‍♀️poziom motywacji;

📉poczucie ws. konieczności podjęcia działań.

Warto zaznaczyć, że teoria Cliffa Arnalla ws. Blue Monday nie została poparta żadnymi naukowymi badaniami.

Założenie blue monday było takie, że ludzie mieli walczyć z przygnębieniem, a nie poddawać się jemu. Mimo, że styczeń na przestrzeni ostatnich lat stał się ponurym miesiącem może warto byłoby wykorzystać to, że zaczynamy otwarcie mówić o problemach zdrowia psychicznego i stawić im czoło. Może warto porozmawiać z bliskimi o naszych odczuciach lub właśnie bliskiemu podarować swój czas i go wysłuchać. Należy również pamiętać o specjalistach z tej dziedziny: psychologach, psychiatrach i wykwalifikowanych terapeutach. 👩‍⚕️

{"register":{"columns":[]}}