W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

15 września 2022 r. Europejski Dzień Prostaty

Europejski Dzień Prostaty został ustanowiony z inicjatywy pacjentów przez Europejskie Towarzystwo Urologiczne. Jest to dzień świadomości, w którym porusza się problematykę chorób męskiego gruczołu krokowego.

15 września 2022 r.
Europejski Dzień Prostaty

Czym jest prostata (inaczej gruczoł krokowy lub stercz)? 

To niewielki narząd wchodzący w skład męskiego układu płciowego, przypominający swoim kształtem kasztan, położony poniżej pęcherza moczowego, otaczający cewkę moczową. Odpowiada za produkcję wydzieliny, będącej składnikiem nasienia. Jego powiększenie powoduje pojawienie się dyskomfortu w postaci uczucia parcia na pęcherz, trudnościami w oddawaniu moczu, czy zaburzeniami erekcji. U mężczyzn po ukończeniu 40 roku życia gruczoł krokowy ulega stopniowemu rozrostowi, co może prowadzić do rozwoju raka prostaty. 

Każdy mężczyzna po 45 roku życia powinien co najmniej raz w roku zgłaszać się na badania prostaty oraz każdorazowo w przypadku pojawienia się niepokojących symptomów.  

Najczęstszym objawem raka prostaty są trudności w oddawaniu moczu oraz częstomocz. Panowie z takimi objawami powinni być zbadani przez urologa. Badanie prostaty przeprowadza się palcem wprowadzonym do odbytnicy. Lekarz palpacyjnie ocenia wielkość gruczołu, jego konsystencję i kształt. Pacjenta poddaje się także badaniu ultrasonograficznemu prostaty i jamy brzusznej oraz badaniu ogólnemu moczu,posiewowi moczu, badaniu wydzieliny gruczołu krokowego, czy pomiarowi stężenia we krwi PSA (swoisty antygen sterczowy).  

Po więcej informacji zapraszamy na stronę internetową https://planujedlugiezycie.pl/index.php/rak-prostaty/  

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}