W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

16 listopada Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)

Przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP) to przewlekła zapalna choroba płuc, która powoduje utrudniony przepływ powietrza z płuc. Objawy obejmują trudności w oddychaniu, kaszel, wytwarzanie śluzu (plwociny) i świszczący oddech.

16 listopada Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc (POChP)

Zwykle jest to spowodowane długotrwałym narażeniem na drażniące gazy lub cząstki stałe, najczęściej z dymu papierosowego. Osoby z POChP są narażone na zwiększone ryzyko rozwoju chorób serca, raka płuc i wielu innych schorzeń.

Rozedma płuc i przewlekłe zapalenie oskrzeli to dwa najczęstsze stany, które przyczyniają się do POChP . Te dwa stany zwykle występują razem i mogą różnić się stopniem nasilenia u osób z POChP .

Przewlekłe zapalenie oskrzeli to zapalenie wyściółki oskrzeli, które przenoszą powietrze do iz pęcherzyków płucnych (pęcherzyków płucnych). Charakteryzuje się codziennym kaszlem i wydzielaniem śluzu (plwociny).

Rozedma płuc to stan, w którym pęcherzyki płucne na końcu najmniejszych dróg oddechowych (oskrzelików) ulegają zniszczeniu w wyniku szkodliwego narażenia na dym papierosowy oraz inne drażniące gazy i cząstki stałe.

Chociaż POChP jest chorobą postępującą, która z czasem się pogarsza, POChP można leczyć. Przy odpowiednim leczeniu większość osób z POChP może osiągnąć dobrą kontrolę objawów i jakość życia, a także zmniejszyć ryzyko innych powiązanych schorzeń.

POChP jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych, niezakaźnych chorób układu oddechowego.

🚬Główną przyczyną zachorowania jest palenie tytoniu.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}