20 października Europejski Dzień Seniora
20.10.2024
Każdego roku 20 października obchodzony jest Europejski Dzień Seniora, a 14 listopada Ogólnopolski Dzień Seniora. Daty te przypominają o podejmowaniu działań mających na celu zapewnienie osobom starszym zainteresowania, opieki, godnego życia oraz niewykluczaniu ich z życia społecznego.
Seniorzy ze względu na doświadczenie życiowe, troskę, oddanie, chęć bycia potrzebnym, są niezwykle cenni dla naszego społeczeństwa.
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) za początek starości uznaje 60 rok życia. Wyróżnia w niej trzy zasadnicze etapy od 60 – 75 r.ż. – wiek podeszły (tzw. wczesna starość), od 75 – 90 r.ż. – wiek starczy (tzw. późna starość), od 90 r.ż. i powyżej – wiek sędziwy (tzw. długowieczność). Z wiekiem pojawia się więcej chorób i dysfunkcji, które mogą powodować szereg ograniczeń bądź nawet zagrożeń dla osób starszych.
Seniorzy pełnią ważną rolę w każdej rodzinie i społeczeństwie. Mogą podzielić się z nami wieloletnim doświadczeniem w wielu kwestiach, jak i wspomnieniami z ich młodości. Nadal dbają o swoje dorosłe już dzieci i wspierają je w trudnych chwilach. Pomagają w wychowywaniu swoich wnuków, dla których są niesamowitą skarbnicą wiedzy.
Aby odpowiednio zadbać o stan zdrowia seniorów, warto zwrócić uwagę na:
1. Odżywianie się - seniorzy powinni spożywać częstsze, ale mniejsze posiłki i lekkostrawne. Posiłki powinny składać się przede wszystkim z warzyw , owoców, produktów pełnoziarnistych i produktów mlecznych, dobrej jakości ryb i chudego mięsa. Niewielkie porcje konsumowane co 2-3 godziny dostarczają energii, są łatwiejsze do trawienia
i chronią przed nagłymi skokami cukru we krwi. Aby zadbać o stan zdrowia należy pilnować wypijania 2-3 litrów wody dziennie, nie czekając aż pojawi się uczucie pragnienia.
2. Odpowiednie nawodnienie organizmu - Wodę należy pić regularnie, najlepiej małymi łykami i w nie za dużych ilościach. Lepiej jest pić częściej, a mniej niż dużo za jednym razem. Wypicie naraz dużej ilości wody może spowodować szybsze wypłukiwanie soli mineralnych z organizmu.
3. Aktywność Fizyczna - skuteczna profilaktyka zdrowotna osób starszych nie istnieje bez regularnej aktywności fizycznej. Nie bez przyczyny mówi się, że ruch to zdrowie. Warto wybrać taką formę sportu, która jest akceptowana i lubiana przez seniora. Powinna być dopasowana do jego możliwości i kondycji. Codzienna porcja ruchu pozwoli dłużej cieszyć się zdrowiem, poprawia samopoczucie i zapobiega wielu chorobom.
4. Kontakty z innymi - samotność bywa najtrudniejszym doświadczeniem z jakim zmagają się osoby starsze. Warto zadbać o zaktywizowanie seniora i zachęcić do działalności społecznej. Bardzo ważne jest poczucie przynależności do społeczeństwa i bycia potrzebnym.
5. Regularne kontrole stanu zdrowia - badania kontrolne pozwalają wykryć wiele schorzeń zanim te dają o sobie znać bardziej zaawansowaną postacią i rozwojem powikłań. Wcześnie rozpoznane choroby seniorów to szansa na wdrożenie odpowiedniego leczenia i ograniczenie negatywnych następstw schorzeń.
6. Przestrzeganie zasad higieny - Należy przestrzegać zasad higieny osobistej, myć ręce przed spożywaniem pokarmów, po wyjściu z toalety, po kichaniu. Należy unikać dotykania błon śluzowych ust, nosa i oczu. Dłonie są idealnym nośnikiem dla wielu drobnoustrojów chorobotwórczych, w tym: bakterii, wirusów, grzybów, pasożytów powodujących przeróżne choroby m.in. wirusowe zapalenie wątroby typu A, przeziębienie, grypę, dur brzuszny, salmonellozę, wszawicę czy owsicę.
7. Szczepienia ochronne - Szczepienia dorosłych są tak samo ważne jak szczepienia dzieci. W przypadku wielu chorób zakaźnych, nieuodpornieni dorośli są narażeni na zachorowania i powikłania w większym stopniu niż dzieci. Dodatkowo w przypadku osób starszych, zmiany związane ze starzeniem się układu odpornościowego wraz
z upływem czasu powodują, że organizm jest coraz bardziej podatny na choroby, np. zakażenia pneumokokowe czy grypę.