23 lutego Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją
23.02.2024
Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją został ustanowiony przez Ministra Zdrowia w 2001. Jest on obchodzony co roku 23 lutego. Celem obchodów jest podnoszenie świadomości na temat ogromnego problemu zdrowotnego i społecznego jakim jest depresja i mobilizacja wysiłków na rzecz poprawy zdrowia psychicznego na całym świecie.
Szacunki Narodowego Funduszu Zdrowia wskazują, że w Polsce na depresję choruje ok. 1,2 mln osób. W samym 2021 r. świadczenia zdrowotne z tego tytułu udzielono 682 tys. pacjentów, a refundowane leki przeciwdepresyjne wykupiło 1,5 mln osób (aż o 59% więcej niż w 2013 r.). Obserwowanym w Polsce w ostatnich latach zjawiskiem jest również szybko rosnąca liczba osób poniżej 18. r.ż., dla których zrealizowano recepty na leki przeciwdepresyjne. O tym, że depresja jest coraz bardziej powszechnym problemem w skali globalnej alarmuje także Światowa Organizacja Zdrowia, która przewiduje, że do 2030 roku depresja będzie najczęściej występującą chorobą na świecie.
Pomimo, swojej powszechności, depresja pozostaje nadal często tematem tabu, a sami chorzy wstydzą się sięgać po pomoc. Edukując społeczeństwo na temat zdrowia psychicznego, powinniśmy mocno podkreślić, że choroby takie jak depresja leczone mogą być w efektywny sposób na każdym stopniu zaawansowania, poprzez farmakoterapię oraz psychoterapię. Nie należy również bać się problemów w dostępności leczenia - epizody depresyjne mogą być diagnozowane i leczone również przez lekarza rodzinnego. Osoby zmagające się z depresją mogą szukać bezpłatnej pomocy również w Poradniach Zdrowia Psychicznego dla dorosłych, Centrach Zdrowia Psychicznego, Ośrodkach Interwencji Kryzysowej oraz Oddziałach psychiatrycznych w szpitalach.
Alarmujące sygnały - Widzisz? Reaguj!
Początkowo objawy depresji mogą pozostawać niezauważone przez otoczenie,, jak również samego chorego. Jakie objawy powinny zwrócić naszą uwagę i skłonić do wizyty u lekarza POZ lub psychiatry?
- obniżony nastrój, stałe odczuwanie smutku i przygnębienia
- zaburzenia apetytu
- utrata zainteresowania, zobojętnienie, brak wiary w siebie
- problemy ze snem
- poczucie bezsilności, bezsensu życia
- myśli samobójcze
- problemy z pamięcią i koncentracją.