24 października – Światowy Dzień Walki z Otyłością
Z niewielką nadwagą możesz poradzić sobie samodzielnie. Poprawa diety, więcej ruchu, aktywny tryb życia są w zasięgu każdego z nas. Otyłość to stan chorobowy i wymaga wsparcia lekarza.
Otyłość i nadwaga to jeden z głównych problemów zdrowotnych świata, który stanowi istotne zagrożenie dla zdrowia i życia. Zgodnie z definicją Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość to nieprawidłowe lub nadmierne nagromadzenie tłuszczu w tkance tłuszczowej prowadzące do pogorszenia stanu zdrowia. To nie tylko problemem estetyczny, gdyż może ona prowadzić do inwalidztwa i stanowić ryzyko skrócenia oczekiwanego okresu życia.
Epidemiologia
Ze względu na obserwowany na całym świecie stały wzrost częstości występowania nadmiernej masy ciała, nadwaga i otyłość określane są mianem globalnej epidemii. Dane Światowej Organizacji Zdrowia wskazują, że problem nadwagi dotyczy 35% ludności świata, natomiast u 12% występuje otyłość. Zjawisko otyłości jest szczególnie nasilone w Stanach zjednoczonych, gdzie w 2010 roku co trzecia osoba powyżej 20 r.ż. była otyła.
Zapobieganie i leczenie
Podstawą zapobiegania rozwojowi nadmiernej masy ciała jest regularna aktywność fizyczna oraz prawidłowe żywienie.
ZASADY ZDROWEGO ŻYWIENIA*
- Dbaj o różnorodność spożywanych produktów.
- Strzeż się nadwagi i otyłości, nie zapominaj o codziennej aktywności fizycznej.
- Produkty zbożowe powinny być dla Ciebie głównym źródłem energii (kalorii).
- Spożywaj codziennie co najmniej dwie duże szklanki mleka. Mleko można zastąpić jogurtem, kefirem, a częściowo także serem.
- Mięso spożywaj z umiarem.
- Spożywaj codziennie dużo warzyw i owoców.
- Ograniczaj spożycie tłuszczów, w szczególności zwierzęcych, a także produktów zawierających dużo cholesterolu i izomery trans nienasyconych kwasów tłuszczowych.
- Zachowaj umiar w spożyciu cukru i słodyczy.
- Ograniczaj spożycie soli.
- Pij wystarczającą ilość wody.
- Nie pij alkoholu