26 marca Międzynarodowy Dzień Epilepsji
26.03.2024
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że 8 lutego obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Epilepsji, zwanej inaczej padaczką. Jest to jedna z najczęściej występujących chorób neurologicznych, dot. 1% populacji w Polsce. Charakteryzuje się nawracającymi napadami, które generowane są w wyniku zawyżonych wyładowań komórek nerwowych.
Powszechne objawy przed atakiem:
- dezorientacja w mowie,
- drżenie,
- puste spojrzenie,
- szczękanie zębami,
- żucie.
Warto jednak pamiętać,/ iż nie każdy napad musi wiązać się z epilepsją. Czasem może być on wywołany pod wpływem czynników stresu jak np. alkohol, gorączka czy niewłaściwe stężenie cukru we krwi.
Polska w liczbach
Na dzień dzisiejszy szacuje się, iż liczba chorych na epilepsję wynosi ok. 400 tysięcy osób. W 2019 roku 301,1 tys. osobom zdiagnozowano padaczkę lub stan padaczkowy, zaś 83 miały wszczepiany stymulator struktur głębokich mózgu.
Grupy ryzyka:
- osoby, u których w rodzinie występowała choroba,
- niemowlęta,
- osoby po 65. roku życia,
- osoby z demencją,
- osoby po urazie oraz infekcji mózgu.
Diagnoza, a po niej ewentualne leczenie
Diagnozie powinna poddać się osoba, u której napad padaczkowy pojawił się więcej niż jeden raz. Podczas wizyty, lekarz bada objawy choroby, przeprowadza wywiad związany z jej historią, oraz wykonuje badanie neurologiczne i krwi w celu wykrycia przyczyn jej występowania. Dodatkowo specjalista może zlecić inne badania, które mogą pomóc wykryć ewentualną anomalię w mózgu.
Jeśli padaczka zostanie potwierdzona, lekarz przepisuje odpowiednie leki, które sprzyjają rzadszym napadom, a nawet mogą pomóc w zaniknięciu objawów na zawsze. W sytuacji, gdy farmaceutyka zawodzi, chory może poddać się operacji.
Pomoc w razie napadu
- nie panikuj i zachowaj spokój
- upewnij się, że w otoczeniu chorego nie ma niebezpiecznych przedmiotów, które mogłyby w jakikolwiek sposób spowodować jego obrażenia
- rozwiąż mu krawat, poluzuj kołnierz, zdejmij okulary
- po napadzie w miarę możliwości umieść coś miękkiego pod głowę i ułóż chorego na bok, aby miał zapewnioną drożność dróg oddechowych
- w sytuacji, gdy chory po napadzie jest senny daj mu odpocząć, a gdy pobudzony pilnuj, by nie naraził się na urazy
- w razie, gdyby atak trwał dłużej niż 5 minut – nie czekaj i wezwij karetkę (112 lub 999)
Ciekawostki
Epilepsja nie jest wyrokiem i nie musi przekreślać realizacji planów życiowych. Istnieje wiele przypadków znanych ludzi, którzy odnieśli sukces mimo postawionej diagnozy. Oto przykłady: Fiodor Dostojewski (pisarz), Maggie McEleny (pływaczka paraolimpijska), Prince (piosenkarz), Nel Abercrombie (były gubernator Hawai) czy Danny Glover (aktor).
Co roku, 8 lutego Międzynarodowa Liga Przeciwpadaczkowa organizuje przedsięwzięcie Let’s shine a light on epilepsy!. Podczas niego najważniejsze budynki w danym mieście czy państwie są podświetlane kolorem fioletowym w ramach solidarności z chorymi. Jak dotąd udział w akcji wziął m.in. Paryż (wieża Eiffla), Nowy Jork (Empire State Bulding) czy Rzym (Koloseum). W tym roku dołącza również wiele polskich miast, jak Warszawa, Kraków, Wrocław.
Źródła: