30 marca Światowy Dzień Endometriozy
30.03.2024
Endometrioza to choroba ginekologiczna, która może dotyczyć ok. 10 % kobiet w wieku rozrodczym. Z powodu jej złożoności, mimo znacznego postępu w poziomie wiedzy i badań nad endometriozą, diagnostyka nadal jest długotrwała. Jej objawy nie zawsze są charakterystyczne i choć występuje tak często nadal niejednokrotnie rozpoznanie jest stawiane po kilku latach.
Z reguły obecność endometriozy jest związana z dotkliwymi bólami, początkowo okresowymi, a na dalszych etapach choroby stałymi.
Ból utrudnia kobiecie prawidłowe funkcjonowanie społeczne i życie zawodowe.
Nieleczona endometrioza, w miarę upływu czasu, obejmuje coraz większe obszary w jamie brzusznej, a zdarza się, że również pojawiają się ogniska odległe np. w płucach.
Może prowadzić do niepłodności, bóli jelit i pęcherza moczowego.
Istota choroby polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy - endometrium - występują poza jamą macicy, np. w jamie otrzewnej, na jajnikach i jajowodach, szyjce - macicy, jelitach, w pęcherzu moczowym, nerce, przeponie, w płucach, mózgu, oku, powłokach podskórnych czy bliznach pooperacyjnych.
Obecność ognisk endometriozy powoduje dolegliwości bólowe i dysfunkcję narządów objętych chorobą.
Wychodząc naprzeciw potrzebom kobiet Minister Zdrowia powołał specjalny zespół złożony z lekarzy i przedstawicieli stowarzyszeń pacjentek.
W Ministerstwie Zdrowia prowadzone są prace analityczne związane z wprowadzeniem rozwiązań w zakresie diagnostyki i leczenia endometriozy oraz powołania ośrodków specjalistycznych.