Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV
HPV a rak HPV jest bardzo powszechnym wirusem – prawie każdy z nas w pewnym momencie go będzie miał. Jeśli masz HPV, nie oznacza to, że zachorujesz na raka, natomiast wirus ten zwiększa ryzyko niektórych rodzajów raka. HPV jest odpowiedzialny za około 630 000 diagnoz raka każdego roku na całym świecie.
- Rak szyjki macicy - około 90% rozpoznań raka szyjki macicy jest spowodowanych przez HPV.
- Rak odbytu - około 90% diagnoz raka odbytu jest spowodowanych przez HPV.
- Nowotwory głowy i szyi - około 1 na 3 diagnozy raka głowy i szyi są spowodowane przez HPV.
- Rak pochwy - 4 na 5 przypadków raka pochwy jest spowodowanych przez HPV.
- Rak sromu - około połowa wszystkich przypadków raka sromu jest spowodowana przez HPV.
- Rak prącia – ponad połowa nowotworów złośliwych skóry prącia wywoływana jest przez HPV.
W dobie coraz większego rozwoju medycyny mamy narzędzia do pokonania HPV, dzięki świadomości, szczepieniom, badaniom przesiewowym szyjki macicy i leczeniu możemy wyeliminować prawie wszystkie przypadki raka związanego z HPV.
Rak jest jedną z najbardziej śmiertelnych chorób na świecie. Do dziś zabrał życie wielu osobom. Z każdym dniem choroba ta staje się coraz bardziej powszechna na całym świecie. Istnieje kilka rodzajów raka, które mogą atakować różne narządy ludzkiego ciała. Przyczyną raka jest niemożliwy do zwijania wzrost komórek, który prowadzi do powstania guza. Wirus brodawczaka ludzkiego jest rodzajem wirusa, który jest odpowiedzialny za raka szyjki macicy, jamy ustnej i gardła, prącia i odbytu. Nowotwory związane z HPV są diagnozowane głównie u kobiet, od nastolatków po osoby dorosłe. Brodawki narządów płciowych mogą być również wywoływane przez wirusy HPV, a nieleczone na czas mogą prowadzić do raka.
O dniu świadomości HPV
Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV jest organizowany corocznie 4 marca w celu zwiększenia świadomości na temat nowotworów związanych z HPV. Tę szlachetną inicjatywę podjęło Międzynarodowe Towarzystwo Brodawczaków, które wykazało niekorzystne działanie tego wirusa na ludzi. Stowarzyszenie prowadzi coroczne kampanie, w celu zwiększenia świadomości o metodach zapobiegania nowotworom HPV, m. in. poprzez stosowanie szczepień ochronnych przeciwko HPV.
Wiele stowarzyszeń organizuje w tym dniu różne wydarzenia i kampanie, aby uświadamiać ludziom na całym świecie konsekwencje zdrowotne powodowane przez HPV.
Zależnie od tego, jakim typem wirusa ulegnie się zakażeniu, może mieć przebieg bezobjawowy, lub pojawiają się na skórze zmiany, czyli brodawki. Jeżeli dochodzi do zakażenia szyjki macicy wirusem o wysokim potencjale onkogennym, nie daje to żadnych dolegliwości i żadnych objawów przez wiele lat, dopóki wirus pozostaje w formie utajonej. Dopiero kiedy zaczyna się namnażać rozwijać się rak szyjki macicy, mogą się pojawiać takie objawy , jak plamienia miedzy miesiączkami, upławy, a w zaawansowanej chorobie nowotworowej dolegliwości bólowe.
Ryzyko zakażenia wirusem HPV jest mniejsze przy zachowaniu kontaktów seksualnych tylko z jednym partnerem, jak również po zaszczepieniu się przeciwko HPV.
Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronach:
Materiały
https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/hpv/
https://www.gov.pl/web/zdrowie/informacja-ministra-zdrowia-w-sprawie-wlaczenia-do-wykazu-refundowanych-lekow-szczepionki-przeciw-wirusowi-brodawczaka-ludzkiego-hpv-oraz-zmian-w-e-karcie-szczepien