Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV
04.03.2024
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie informuje, że 4 marca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Świadomości HPV.
Human Papillomavirus (HVP) jest wirusem brodawczaka ludzkiego, który w 90% przypadków przenoszony jest przez kontakty seksualne. Źródłem zakażenia może być także kontakt ze skórą, błoną śluzową, śliną czy krwią osoby zakażonej. W większości przypadków wirus nie wywołuje żadnych objawów, a infekcja samoistnie zanika po pewnym czasie, aczkolwiek przewlekłe zakażenie HPV oraz niektóre typy wirusa zwiększa ryzyko występowania nowotworu szyjki macicy.
Według danych Information Centre of HPV and Cancer w 2020 r. w Polsce na raka szyjki macicy zachorowało 3 862 kobiet. Oznacza to, że ten typ raka jest szóstym pod względem częstości występowania i stanowi ponad 10% nowotworów u Polek.
Największą liczbę zachorowań rejestruje się u kobiet po 30 roku życia, tj. między 45-49 rok życia. Warto jednak wspomnieć, że zdarzają się także przypadki raka szyjki macicy wśród nastolatek.
W Polsce od 1 listopada 2021 roku dla osób powyżej 9 roku życia jest refundowana szczepionka przeciw konkretnym typom wirusa HPV, które odpowiedzialne są za 75-90% przypadków występowania raka szyjki macicy. Według raportu Agencji Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji, najlepszym momentem zaszczepienia się jest okres przed rozpoczęciem współżycia seksualnego, lecz przyjąć szczepionkę można niezależnie od wieku. Warto pamiętać jednak, że szczepionka nie uchroni w pełni przed zakażeniem HPV (potwierdzono jej skuteczność przez okres 10-12 lat), a leczenie jedynie zniweluje jego objawy oraz pomoże zwalczyć następstwa choroby. Należy regularnie odwiedzać ginekologa oraz wykonywać badania cytologiczne.
Nawiązując do obchodzonego święta, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krakowie zachęca do realizacji programu edukacyjnego „Wybierz Życie – Pierwszy Krok”. Program ten ma na celu uświadomienie młodzieży uczęszczającej do szkół ponadpodstawowych o zagrożeniu zachorowania na raka szyjki macicy i inne choroby wywołane zakażeniem wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Program realizowany jest we współpracy z Fundacją MSD dla Zdrowia Kobiet.
Źródła:
- https://www.zwrotnikraka.pl/
- http://www.pierwszykrok.edu.pl/
- https://www.gov.pl/web/psse-augustow/4-marca---miedzynarodowy-dzien-swiadomosci-hpv
- GIS__stanowisko.pdf