W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Polio

Polio jest zakaźną chorobą wirusową, kojarzoną głównie jako choroba wieku dziecięcego, ale groźną również dla młodzieży i dorosłych Szerzy się drogą pokarmową i kropelkową poprzez bliski kontakt z zakażonym człowiekiem. Nie ma na nią specyficznego lekarstwa, ale chorobę tę udało się w dużej mierze wyeliminować dzięki szczepieniom.

Polio

Nagminne porażenie dziecięce, choroba Heinego-Medina, zapalenie przednich rogów rdzenia to synonimy ostrej wirusowej choroby zakaźnej wywołanej przez trzy typy poliowirusów - 1, 2 oraz 3. Zakażenia poliowirusami wywołują różnorodne obrazy kliniczne, od zakażeń bezobjawowych, poronnych, postaci oponowych do ciężkich zachorowań porażennych.

Źródłem zakażenia jest zakażony bezobjawowo człowiek, rzadziej osoba chora (kał, wydzielina z dróg oddechowych i gardła). Zakażenie utrzymuje się głównie wśród dzieci i szerzy się głównie droga pokarmową i kropelkową przez bliska styczność z zakażonym człowiekiem, a także przez przedmioty zanieczyszczone wydzieliną z gardła lub kałem. Pewną role jako mechaniczni przenosiciele mogą odegrać muchy, ale również woda pitna zanieczyszczona ściekami komunalnymi i woda w basenach kąpielowych może mieć znaczenie w szerzeniu się zakażeń.

Okres wylegania trwa ok 7-14 dni, ale może wahać się od 3 do 21 dni, a nawet dłużej
w zachorowaniach skojarzonych ze szczepieniami u osób z niedoborem odporności.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}