W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Mycia Rąk - 15 października

15 października obchodzony jest Światowy Dzień Mycia Rąk, który został ustanowiony, by podkreślić ogromne znaczenie mycia rąk wodą z mydłem.

Na białym tle uśmiechnięte symbole wody mydła i dłoni. Poniżej kolorem szarym napis: Światowy Dzień Mycia Rąk

Pandemia COVID-19 uwydatniła znaczenie higieny rąk dla każdego, prostego działania, które może ograniczyć rozprzestrzenianie się infekcji dróg oddechowych i innych.

Pomimo wzmożonych wysiłków na całym świecie, higiena rąk jest nadal słabo praktykowana w wielu placówkach, a jej przestrzeganie rzadko przekracza 70% w krajach o wysokich dochodach. A przecież higiena rąk to jedno z najskuteczniejszych działań ograniczających rozprzestrzenianie się patogenów i zapobiegających infekcjom, w tym wirusowi COVID-19.

W obecnej sytuacji epidemiologicznej mycie rąk to bardzo ważna czynność, sprzyjająca zachowaniu zdrowia, które jest najwyższą wartością w życiu każdego człowieka.

Każdego dnia dotykamy wielu rzeczy, na których powierzchni gromadzą się rozmaite bakterie, wirusy, grzyby. Nie widzimy ich gołym okiem, ale to nie znaczy, że nie są groźne. Dlatego tak ważne jest regularne mycie rąk, które zajmie kilkanaście sekund - tyle wystarczy, by usunąć około 90% bakterii z ich powierzchni.

Aby mycie rąk spełniało swoją profilaktyczną rolę, trzeba robić to prawidłowo. Według WHO woda, mydło i papierowy ręcznik wystarczą. Bardzo ważne jest, by myć ręce dokładnie. Nie wolno pomijać miejsc pomiędzy palcami oraz wierzchów dłoni. Przed myciem rąk trzeba zdjąć biżuterię, aby mieć pewność, że dobrze umyte zostały także trudno dostępne rejony (np. pod pierścionkami). Po umyciu ręce wycieramy ręcznikiem papierowym. W tej sposób usuwamy pozostałe zanieczyszczenia i  zapobiegamy namnażaniu się bakterii i grzybów, które lubią ciepłe i wilgotne środowisko.

Zdjęcia (3)

{"register":{"columns":[]}}