W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy DZWIGAJ Z GŁOWA

Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego stanowią jedną z głównych przyczyn zwolnień chorobowych i przechodzenia na wcześniejszą emerytur.

plakat - ergonomia pracy

Czym są zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego?

Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego związane z pracą to upośledzenie struktur organizmu, takich jak: mięśnie, stawy, ścięgna, nerwy i kości, które są spowodowane lub nasilone głównie w wyniku wykonywanej pracy. Zaburzenia dotyczą przede wszystkim pleców, szyi, ramion i kończyn górnych, ale mogą również dotyczyć kończyn dolnych.

Zaburzenia te mają zazwyczaj charakter narastający, co wynika np. z przeciążeń trzymujących się przez długi czas. Zaburzenia układu mięśniowo-szkieletowego mogą mieć jednak również postać ostrych urazów, takich jak np. złamania, które zdarzają się podczas wypadku.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy (EU-OSHA) stawia sobie za cel uczynienie Europy bezpieczniejszym, zdrowszym i wydajniejszym miejscem pracy. Agencja została powołana przez Unię Europejską w 1994 r. i ma siedzibę w Bilbao, w Hiszpanii. Agencja bada, opracowuje i rozpowszechnia wiarygodne, wyważone i bezstronne informacje na temat bezpieczeństwa i higieny pracy oraz współpracuje z organizacjami z całej Europy w celu poprawiania warunków pracy.

Europejska Agencja Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy prowadzi również dwuletnią kampanię pn. „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”, wspieraną przez instytucje UE i europejskich partnerów społecznych oraz koordynowaną na szczeblu krajowym za pośrednictwem sieci krajowych punktów centralnych Agencji. Celem zaplanowanej na lata 2020–2022 kampanii „Dźwigaj z głową” jest podniesienie świadomości w zakresie problemu zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego związanych z pracą, potrzeby zarządzania tym problemem oraz promowanie kultury zapobiegania zagrożeniom w tym obszarze.

Pozycja siedząca – praktyczne rozwiązania

W dzisiejszych czasach w wielu miejscach pracy brakuje aktywności fizycznej, a okresy nieprzerwanego siedzenia są długie25, co powoduje to zwiększenie ryzyka zaburzeń układu mięśniowo-szkieletowego i innych problemów zdrowotnych, takich jak cukrzyca i otyłość26.

Dobrze zaprojektowane miejsce pracy, promowanie aktywności fizycznej i częstych zmian postawy są niezbędne, aby zapobiegać obciążeniom związanym z pracą w pozycji siedzącej. Ważne jest, aby zwiększać świadomość w zakresie:

korzyści płynących z pracy w pozycji siedzącej i stojącej na zmianę;

potrzeby robienia przerw;

wartości płynącej z włączenia do dnia pracy dowolnej formy aktywności fizycznej oraz ćwiczeń rozciągających lub siłowych;

pozytywnych efektów organizacji pracy z uwzględnieniem powyższych punktów.

 

Pracodawcy i pracownicy powinni mieć również świadomość, że aktywność fizyczna nawet w przypadku odczuwania bólu mięśniowo-szkieletowego jest bardzo ważna.

Materiały

Konkurs Dobrych Praktyk - pn. „Zdrowe i bezpieczne miejsce pracy”
HWC20​_GPawards​_flyer​_TE0220135PLN.pdf 1.39MB

Zdjęcia (4)

{"register":{"columns":[]}}