W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

10. STOSOWANIE SUBSTANCJI CHEMICZNYCH lub MIESZANIN CHEMICZNYCH NIEBEZPIECZNYCH lub STWARZAJĄCYCH ZAGROŻENIE

NIEDOPUSZCZALNE JEST STOSOWANIE substancji niebezpiecznej, mieszaniny niebezpiecznej, substancji stwarzającej zagrożenie lub mieszaniny stwarzającej zagrożenie, NIEOZNAKOWANYCH
w sposób widoczny, umożliwiający ich identyfikację oraz BEZ POSIADANIA aktualnego SPISU tych substancji i mieszanin, BEZ KART CHARAKTERYSTYKI, a także OPAKOWAŃ zabezpieczających przed ich szkodliwym działaniem, pożarem lub wybuchem.
NIE WOLNO przechowywać substancji chemicznych stwarzających zagrożenie i ich mieszanin
w opakowaniach po środkach spożywczych.
Przed ich stosowaniem należy uprzednio ustalić stopień ich szkodliwości dla pracowników i podjąć odpowiednie środki profilaktyczne.
Stosowanie substancji niebezpiecznej, mieszaniny niebezpiecznej, substancji stwarzającej zagrożenie lub mieszaniny stwarzającej zagrożenie jest dopuszczalne pod warunkiem zastosowania środków zapewniających pracownikom ochronę ich zdrowia i życia.

W związku z występowaniem w zakładzie pracy czynników chemicznych pracodawca jest zobowiązany:
    • ustalić czy w środowisku pracy występuje czynnik chemiczny stwarzający zagrożenie,
    • wytypować czynniki do badań i pomiarów,
    • przeprowadzać pomiary stężeń czynników szkodliwych na stanowiskach pracy,
    • dokonać oceny ryzyka zawodowego związanego z pracą w narażeniu na czynniki chemiczne, która musi uwzględniać:
        ◦ niebezpieczne właściwości czynnika chemicznego,
        ◦ otrzymane od dostawcy informacje, dotyczące zagrożenia czynnikiem chemicznym oraz zaleceń jego bezpiecznego stosowania, w szczególności zawarte w karcie charakterystyki substancji chemicznej,
        ◦ rodzaj, poziom i czas trwania narażenia,
        ◦ wartości NDS w środowisku pracy, jeżeli zostały ustalone,
        ◦ wartości dopuszczalnych stężeń w materiale biologicznym, jeżeli zostały ustalone,
        ◦ efekty działań zapobiegawczych,
        ◦ wyniki oceny stanu zdrowia pracowników, jeżeli ocena taka została przeprowadzona,
        ◦ warunki pracy przy użytkowaniu czynników chemicznych, z uwzględnieniem ilości tych czynników,
    • informować pracowników o zagrożeniach czynnikami chemicznymi i środkach ochrony przed zagrożeniami,
    • dostarczyć pracownikom środki ochrony indywidualnej, jeżeli zagrożeniu nie można przeciwdziałać w inny sposób.

Karta charakterystyki substancji/mieszanin chemicznych

KARTA CHARAKTERYSTYKI jest podstawowym narzędziem ochrony pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy wykorzystujących w działalności zawodowej niebezpieczne substancje
i mieszaniny chemiczne. Karta charakterystyki powinna dostarczać kompleksowych informacji
o substancji lub mieszaninie w celu właściwej kontroli chemikaliów na stanowisku pracy. Wymagania dotyczące karty charakterystyki określa art. 31 i 32 oraz załącznik II rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1907/2006 z dnia 18 grudnia 2006 r. w sprawie rejestracji, oceny, udzielania zezwoleń i stosowanych ograniczeń w zakresie chemikaliów - REACH (Dz. U. UE, L rok 2006 nr 396 poz. 1 z późn. zm.), natomiast art. 35 tego rozporządzenia, wskazuje, że pracodawca ma obowiązek zapewnienia swoim pracownikom dostępu do informacji z kart charakterystyki.

Karta charakterystyki jest wykładnią do identyfikacji zagrożeń na stanowiskach pracy
i oszacowania ryzyka zawodowego. Jest źródłem informacji o zagrożeniach dla zdrowia i środowiska oraz zbiorem informacji dotyczących środków bezpieczeństwa.

Każda karta charakterystyki zawiera 16 sekcji. Najważniejsze informacje dla pracowników pracujących
z daną substancją lub mieszaniną można uzyskać w sekcji numer:
2 – klasyfikacja i oznakowanie,
3 – skład,
4 – środki pierwszej pomocy,
5 – środki gaśnicze,
7 – magazynowanie,
8 – wartości NDS i środki ochrony indywidualnej,
9 – właściwości fizyczne i chemiczne,
13 – postepowanie z odpadami.

Rozporządzenie REACH wskazuje również ograniczenia w stosowaniu i wprowadzaniu do obrotu niektórych substancji, które umieszczone zostały w załączniku XVII.

Materiały niebezpieczne należy przechowywać w miejscach i opakowaniach przeznaczonych do tego celu    i odpowiednio oznakowanych. Pomieszczenia, aparatura środki transportu, zbiorniki i opakowania,
w których są stosowane, przemieszczane lub przechowywane materiały niebezpieczne powinny być odpowiednie dla właściwości tych materiałów. W czasie transportu, składowania i stosowania materiałów niebezpiecznych należy stosować odpowiednie środki ochrony zbiorowej i indywidualnej- chroniące pracowników przed szkodliwym lub niebezpiecznym działaniem tych materiałów.
Jeżeli podczas procesów pracy występuje niebezpieczeństwo oblania pracowników środkami żrącymi lub zapalenia odzieży na pracowniku – nie dalej niż 20m w linii poziomej od stanowisk, na których wykonywane są te procesy, powinny być zainstalowane natryski ratunkowe (prysznice bezpieczeństwa) do obmycia całego ciała oraz oddzielne natryski do przemywania oczu.

{"register":{"columns":[]}}