8. INSTRUKCJE BHP
Instrukcje BHP są obowiązkowe tam, gdzie wykonuje się prace, na których występuje zagrożenie dla życia lub zdrowia pracowników.
Zgodnie z § 41 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy, pracodawca jest obowiązany udostępnić pracownikom, do stałego korzystania, aktualne instrukcje bezpieczeństwa i higieny pracy dotyczące:
1) stosowanych w zakładzie procesów technologicznych oraz wykonywania prac związanych
z zagrożeniami wypadkowymi lub zagrożeniami zdrowia pracowników;
2) obsługi maszyn i innych urządzeń technicznych;
3) postępowania z materiałami szkodliwymi dla zdrowia i niebezpiecznymi;
4) udzielania pierwszej pomocy.
Ww. instrukcje, powinny w sposób zrozumiały dla pracowników wskazywać czynności, które należy wykonać przed rozpoczęciem danej pracy, zasady i sposoby bezpiecznego wykonywania pracy, czynności do wykonania po jej zakończeniu oraz zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych stwarzających zagrożenie dla życia lub zdrowia pracowników.
Instrukcje BHP obejmują swoim zakresem INSTRUKCJE STANOWISKOWE stanowiące zbiór zasad dotyczących sposobu postępowania dla danego stanowiska pracy tak, by prace były wykonywane zgodnie z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.
Przepisy nie precyzują, gdzie należy umieścić instrukcję BHP. Ma być dostępna dla pracownika. Może być wywieszona przy każdej maszynie, może być w segregatorze na stanowisku pracy lub w wyznaczonym przez pracodawcę miejscu w hali produkcyjnej.
INSTRUKCJE przy PRACACH związanych Z MATERIAŁAMI NIEBEZPIECZNYMI
MATERIAŁAMI NIEBEZPIECZNYMI (§ 91 ww. rozporządzenia) są w szczególności substancje stwarzające zagrożenie lub mieszaniny stwarzające zagrożenie oraz materiały zawierające szkodliwe czynniki biologiczne zakwalifikowane do 3. lub 4. grupy zagrożenia.
Instrukcje BHP dotyczące prac związanych ze stosowaniem substancji stwarzających zagrożenie
lub mieszanin stwarzających zagrożenie powinny uwzględniać informacje zawarte w kartach charakterystyki tych substancji i mieszanin oraz instrukcje bezpiecznego obchodzenia się z czynnikiem chemicznym stwarzającym zagrożenie i odpadami zawierającymi taki czynnik, a także procedury ich przechowywania i transportu w miejscu pracy.
Natomiast Instrukcje BHP dotyczące składowania materiałów niebezpiecznych powinny dodatkowo zawierać szczegółowe warunki składowania, w tym m.in. informacje na temat:
a) zachowania temperatur, wilgotności i ochrony przed nasłonecznieniem stosownie do rodzaju materiałów niebezpiecznych i ich właściwości;
b) przestrzegania ograniczeń dotyczących wspólnego składowania i stosowania materiałów;
c) ograniczenia ilości jednocześnie składowanych materiałów do ilości dopuszczalnej dla danego materiału i danego pomieszczenia;
d) przestrzegania zasad rotacji z zachowaniem dopuszczalnego czasu składowania poszczególnych materiałów;
e) zachowania dodatkowych wymagań specyficznych dla składowania materiałów i ich stosowania;
f) rozmieszczenia materiałów w sposób umożliwiający prowadzenie kontroli składowania i składowanych materiałów.
g) zasady postępowania w sytuacjach awaryjnych z danym materiałem.
Instrukcje BHP przy pracach związanych z czyszczeniem powierzchni metodami strumieniowo-ściernymi muszą uwzględniać także wymagania dotyczące:
1) zasad obsługi, konserwacji oraz kontroli urządzeń używanych do czyszczenia powierzchni metali
i innych materiałów konstrukcyjnych metodami strumieniowo-ściernymi;
2) rodzajów środków ochrony indywidualnej, które należy stosować w zależności od technologii czyszczenia powierzchni metodami strumieniowo-ściernymi oraz występujących czynników niebezpiecznych i szkodliwych dla zdrowia.
Instrukcje BHP dotyczące prac związanych ze stosowaniem materiałów zawierających szkodliwe czynniki biologiczne zakwalifikowane do 3. lub 4. grupy zagrożenia powinny zawierać informacje dotyczące postępowania z tymi czynnikami, m.in. w trakcie pobierania, transportu czy przetwarzania próbek i materiałów pochodzenia ludzkiego lub zwierzęcego; dezynfekcji; bezpiecznego usuwania skażonych odpadów; w razie awarii lub wypadku związanych z uwolnieniem się szkodliwego czynnika, oraz postepowania w razie narażenia na dany czynnik.
Przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych instrukcje BHP muszą być sporządzone w formie papierowej i elektronicznej i zawierać dodatkowo informacje o zasadach używania ostrych narzędzi i środków ochrony indywidualnej, a także o zasadach bezpiecznego postępowania z odpadami medycznymi, w szczególności obejmujące zakaz ponownego zakładania osłonek na ostre narzędzia