31 Maja to Światowy Dzień bez Tytoniu
30.05.2023
31 MAJA TO ŚWIATOWY DZIEŃ BEZ TYTONIU
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Jędrzejowie przypomina, iż jak co roku 31 maja obchodzony będzie Światowy Dzień bez Tytoniu. Święto, które jest okazją do zwrócenia uwagi na powszechność nałogu palenia papierosów i jego negatywne skutki zdrowotne.
Światowy Dzień Bez Papierosa został ustanowiony przez WHO w 1987 roku ze względu na rosnącą liczbę osób uzależnionych i pacjentów ze schorzeniami wywoływanymi przez palenie papierosów – głównie nowotworami płuc, przełyku, krtani, gardła czy trzustki.
Ma być zachętą, by nałogowcy, przynajmniej na 24 godziny powstrzymali się od wszystkich form konsumpcji tytoniu. Dotyczy to ludzi na całym świecie.
Bo jak wyliczają specjaliści WHO po papierosy sięga regularnie ponad miliard osób na całym globie. Tytoń powoduje każdego roku 8 milionów zgonów.
Najważniejsze założenia obchodów:
1. Tytoń szkodzi środowisku.
Uprawa, produkcja i użytkowanie tytoniu zatruwa naszą wodę, glebę, plaże i ulice miast chemikaliami, toksycznymi odpadami, niedopałkami papierosów, w tym mikroplastikami i odpadami z e-papierosów. Nie daj się nabrać na próby przemysłu tytoniowego, mające na celu odwrócenie uwagi od spowodowanych przez nie szkód środowiskowych poprzez darowizny na rzecz inicjatyw na rzecz zrównoważonego rozwoju i raportowanie o „standardach” środowiskowych, które często sami sobie wyznaczają.
2. Spraw, aby przemysł tytoniowy posprzątał swój bałagan.
Przemysł tytoniowy zarabia na niszczeniu środowiska. Powinien być za to pociągnięty do odpowiedzialności, a także powinien płacić za odpady i szkody, w tym koszty zbierania tych odpadów.
3. Rzuć palenie, aby ocalić naszą planetę.
Każdy wypalony papieros lub zużyty wyrób tytoniowy marnuje cenne zasoby, od których zależy nasza egzystencja. Rzuć tytoń dla swojego zdrowia i zdrowia naszej planety. Dym tytoniowy przyczynia się do wyższego poziomu zanieczyszczenia powietrza i zawiera trzy rodzaje gazów cieplarnianych.
4. Pomóż hodowcom tytoniu przejść na zrównoważone uprawy.
Rządy i decydenci powinni wspierać hodowców tytoniu w przejściu na alternatywne, bardziej zrównoważone źródła utrzymania w celu zmniejszenia wpływu uprawy, suszenia i produkcji tytoniu na środowisko, przy jednoczesnym dalszym wdrażaniu środków kontroli tytoniu.
Oto niektóre korzyści z rzucenia palenia:
już po 20 minutach rzucenia palenia Twoje tętno spada,
w ciągu 12 godzin poziom tlenku węgla we krwi spada do normy,
w ciągu 2-12 tygodni poprawia się krążenie i poprawia się czynność płuc,
w ciągu 1-9 miesięcy kaszel i duszności ustępują,
w ciągu 5-15 lat ryzyko udaru zmniejsza się do poziomu osoby niepalącej,
w ciągu 10 lat śmiertelność z powodu raka płuc jest o połowę niższa niż wśród palaczy,
w ciągu 15 lat ryzyko choroby serca jest takie, jak u niepalących,
BRAK TYTONIU = Zdrowsza Planeta + Zdrowsi Ludzie