W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień

24.04.2023

Europejski Tydzień Szczepień

 

W dniach 24-30 kwietnia obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień. Celem tej inicjatywy jest podniesienie świadomości społeczeństwa na temat znaczenia szczepień ochronnych w zapobieganiu chorobom i ochronie życia. Szczepienia ochronne są niezbędne do zapobiegania chorobom zakaźnym oraz tym samym do ochrony życia !

Celem Europejskiego Tygodnia Szczepień jest zwiększenie zasięgu szczepień ochronnych poprzez podnoszenie świadomości na temat znaczenia szczepień dla zdrowia wśród rodziców i opiekunów, pracowników służby zdrowia, decydentów politycznych oraz mediów.

Czym jest szczepienie?

Szczepienie polega na podaniu pacjentowi (przez uprawniony do tego personel medyczny) szczepionki przeciw chorobie zakaźnej, by organizm pacjenta się na nią uodpornił. Szczepienie ochronne jest świadczeniem zdrowotnym z zakresu profilaktyki. Szczepienia mogą być wykonywane w podmiotach prowadzących działalność leczniczą (w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej i praktykach lekarskich). Procedura szczepienia zawsze obejmuje dwie podstawowe czynności: badanie lekarskie, na podstawie którego lekarz kwalifikuje pacjenta do szczepienia (lub podejmuje decyzję o odroczeniu) oraz podanie szczepionki. W zależności od rodzaju danej szczepionki, jest ona podawana albo poprzez iniekcję (zastrzyk) albo w formie doustnej.

Dlaczego warto się szczepić?

Szczepienia ochronne to najskuteczniejszy (biorąc pod uwagę odsetek zachorowań , których można uniknąć szczepiąc całą populację) i najbardziej efektywny sposób zapobiegania wielu chorobom zakaźnym. Szczepiąc siebie i swoich bliskich chronimy przed ciężkimi zachorowaniami także te osoby, których nie można zaszczepić z przyczyn medycznych.

W przeszłości wielu ludzi umierało na choroby, którym obecnie możemy zapobiegać dzięki szczepieniom. Częściej występowały też powikłania po chorobach, takie jak: ślepota po odrze, wrodzona głuchota, zaćma. Wiele osób urodzonych przed 1960 r. pamięta, że poliomyelitis – nagminne porażenie dziecięce, zwane inaczej chorobą Heinego-Medina – było główną przyczyną zgonów, paraliżu i trwałej niepełnosprawności na świecie. Przed laty powszechnie występowały zachorowania na błonicę – ciężką chorobę, która budziła ogromny lęk ponieważ pociągała za sobą śmierć tysięcy dzieci i nazywana była „duszącym aniołem”. W latach 50-tych XX wieku nawet do 3000 dzieci umierało każdego roku z powodu błonicy w Polsce. Po wprowadzeniu szczepień przeciw błonicy dla wszystkich dzieci w 1954 r. stopniowo obserwowano zmniejszenie liczby zachorowań i zgonów. Od 2001 roku w Polsce nie odnotowano żadnego przypadku błonicy.

O czym musisz poinformować lekarza przed szczepieniem?

Koniecznie poinformuj lekarza o:

  • przebytych chorobach,
  • przyjmowanych lekach (mogą one wpływać na działanie szczepionki, np. osłabić jej działanie lub wywołać reakcję alergiczną);
  • przebywaniu lub bliskim kontakcie z osobą chorą,
  • niepokojących objawach, jeśli pojawiły się po podaniu poprzednich szczepionek.

 

Czy szczepienia są bezpieczne?

Bezpieczeństwo każdej szczepionki jest oceniane na wszystkich etapach badań, które są nad nią prowadzone, a także w trakcie produkcji oraz podczas stosowania zarejestrowanych i dopuszczonych do obrotu preparatów.

Badania kliniczne potwierdzają, że wszystkie dostępne w Polsce szczepionki spełniają standardy jakości, bezpieczeństwa i skuteczności. Każda szczepionka wprowadzona na polski rynek musi pozytywnie przejść badania laboratoryjne. Kontrolowane są wszystkie serie szczepionek wprowadzane do obrotu w Polsce. Urząd Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych stale monitoruje niepożądane odczyny poszczepienne. Przestrzeganie tych wysokich standardów przez podmioty działające w systemie ochrony zdrowia gwarantuje bezpieczeństwo osób poddawanych szczepieniom.

 

Ważnym elementem działań profilaktycznych jest:
- obalanie fałszywych mitów o szkodliwości preparatów szczepionkowych,
- zwrócenie uwagi na manipulowanie w przestrzeni publicznej faktami na temat bezpieczeństwa stosowania szczepionek w celu dezinformacji,
- przeciwdziałanie otwartej batalii bojkotu dopełnienia obowiązku rodzicielskiego wobec dzieci w zakresie szczepień obowiązkowych, wynikających z Kalendarza Szczepień na dany rok,
- podanie wiarygodnych, opartych na badaniach medycznych i wywiadach  epidemicznych, danych statystycznych dotyczących korzyści, skuteczności i bezpieczeństwa preparatów szczepionkowych rekomendowanych przez Ministra Zdrowia i Głównego Inspektora Sanitarnego,
- zachęcanie do sięgania do rzetelnych, sprawdzonych źródeł informacji o szczepieniach (NIZP-PZH, GIS) a unikanie niesprawdzonych treści na portalach społecznościowych.

 

Pamiętajmy:

  • Szczepienia ratują życie.
  • Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
  • Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
  • Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
  • Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
  • Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.

 

{"register":{"columns":[]}}