Uwaga na kleszcze !!!
Uwaga Kleszcze!
Wycieczki na łono natury lub trekking po lesie są jedną z ulubionych form aktywności w okresie wiosennym i letnim. Uprawianie sportu z pewnością pozytywnie wpływa na pracę organizmu oraz sylwetkę, niemniej jednak nawet krótkotrwałe przebywanie w zalesionej lub trawiastej okolicy może skończyć się ukąszeniem przez kleszcza.
Kleszcze są niewielkimi insektami, które żywią się krwią zwierzęcą lub ludzką. Należy do grupy roztoczy i jest najliczniejszym przedstawicielem tego gatunku w środowisku naturalnym. Jego cechą charakterystyczną jest krótki tułów oraz 4 pary odnóży, które pozwalają mu na mocne przyczepienie do ciała swojego żywiciela, czyli człowieka lub zwierzęcia. Główną częścią jego budowy jest układ ssący oraz aparat żołądkowy, w którym dochodzi do kumulacji pobieranego pożywienia, niezbędnego do dalszego rozwoju insekta. W jamie gębowej kleszcza znajduje się żądło, które dzięki charakterystycznej, kolczastej budowie z łatwością przebija się przez powłoki skórne człowieka, co umożliwia mu rozpoczęcie pobierania krwi. Kleszcze odpowiedzialne są za przenoszenie groźnych wirusów i bakterii, które po dostaniu się do krwioobiegu ludzkiego, prowadzą do rozwoju ogólnoustrojowych chorób. Obecnie uważane są za największe zagrożenie dla człowieka w umiarkowanej strefie klimatycznej.
Najbardziej znanymi, odkleszczowymi chorobami są:
- borelioza,
- kleszczowe zapalenie mózgu,
- babeszjoza.
Po każdym, nawet krótkotrwałym przebywaniu na terenie trawiastym warto dokładnie obejrzeć swoje ciało, w celu znalezienia na jego powierzchni insekta. Usunięcie kleszcza, w okresie nie dłuższym niż do 24 godzin po jego przytwierdzeniu do ciała, pozwala uchronić się przed przedostaniem patogenów do organizmu.
Jak uchronić się przed kleszczem
Przed wyjściem na tereny zielone należy ubrać się tak, aby zakryć całe ciało. Długie spodnie, koszula z długim rękawem i kapelusz znacznie utrudni drogę kleszcza do naszej skóry. Wybierając jasną odzież, szybciej i łatwiej dostrzeżemy pajęczaka. Dodatkową ochronę zapewnimy sobie używając repelenty i inne preparaty odstraszające. Pamiętajmy o stosowaniu ich zgodnie z zaleceniami na etykiecie. Po powrocie dokładnie obejrzyjmy ciało. Ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i może on pozostać niezauważony nawet przez kilka dni. Szczególną uwagę zwróćmy na miejsca, w których skóra jest cienka i dobrze ukrwiona. Tam kleszcze wbijają się najczęściej. Należy również wyczesać włosy, wziąć prysznic, a ubranie wytrzepać.
Usuwanie kleszcza – dobre i złe praktyki
Samodzielne usuwanie kleszcza jest możliwe, jednak należy robić to prawidłowo. Postępowanie niezgodne z zasadami może skutkować wydalaniem w obrębie skóry zwiększonej ilości materiału zakaźnego.
Poprawne usuwanie kleszcza polega na:
- chwyceniu główki jak najbliżej skóry
- wyciągnięciu pionowo do góry.
Do złych praktyk zalicza się natomiast:
- wyciąganie kleszcza ruchem obrotowym – sprzyja to oderwaniu tułowia
- zmiażdżenie odwłoku
- przypalanie mające na celu stymulowanie kleszcza do „wyjścia” ze skóry
- smarowanie pajęczaka olejem, smarem, benzyną, alkoholem, lakierem do paznokci.
Ważne!
Przeciw kleszczowemu zapaleniu mózgu jest szczepionka. Szczepienie zaleca się osobom przebywającym na terenach o nasilonym występowaniu tej choroby.