04 Lutego - Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem
03.02.2023
Nowotwory zaraz po chorobach układu krążenia są drugą najczęstszą przyczyną śmierci wśród pacjentów. Każdego roku diagnozę choroby na całym świecie słyszy około 3,5 mln osób. Według danych statystycznych w Polsce jest to około 150 tysięcy osób rocznie, z których niestety około 90 tysięcy umiera.
Zauważalny jest jednak coraz większy odsetek wyleczeń w związku z ciągłym rozwojem medycyny, farmakologii, diagnostyki i zwiększającej się świadomości społeczeństwa. Kilkanaście lat temu zaledwie 30% chorych wygrywało walkę z chorobą, natomiast najnowsze dane pokazują, że ponad 40% pacjentów stosujących odpowiednią terapię pokonuje nowotwory.
Zdiagnozowany nowotwór nie oznacza wyroku śmierci jednak ważne jest, aby dzięki profilaktyce zapobiegać zachorowaniu na tą jedną z najgroźniejszych chorób. Dzięki trwającym od lat badaniom naukowców wiemy, że wielu zachorowań można było uniknąć, gdyby stosowano kilka prostych zasad zdrowego stylu życia zawartych w Europejskim Kodeksie Walki z Rakiem:
- Nie pal;
- Stwórz w domu środowisko wolne od dymu tytoniowego;
- Utrzymuj prawidłową masę ciała;
- Bądź aktywny fizycznie w codziennym życiu;
- Przestrzegaj zaleceń prawidłowego sposobu żywienia;
- Jeśli pijesz alkohol dowolnego rodzaju, ogranicz jego spożycie;
- Unikaj nadmiernej ekspozycji na promienie słoneczne;
- Chroń się przed działaniem substancji rakotwórczych;
- Dowiedz się, czy w domu jesteś narażony na naturalne promieniowanie spowodowane wysokim stężeniem radonu;
- Pamiętaj, że karmienie piersią zmniejsza u matki ryzyko zachorowania na nowotwory;
- Zadbaj o to, aby twoje dzieci poddano szczepieniom;
- Bierz udział w zorganizowanych programach badań przesiewowych w celu wczesnego wykrywania.
Z okazji Światowego Dnia Walki z Rakiem warto wyrazić symbolicznie swoją solidarność z pacjentami onkologicznymi, ale również zadbać o własne zdrowie i zwiększyć świadomość dotyczącą objawów, diagnostyki i leczenia onkologicznego.
Więcej informacji dotyczących profilaktyki walki z nowotworami oraz Europejski Kodeks Walki z Rakiem dostępne na stronie internetowej Narodowego Funduszu Zdrowia pod adresem: