23 stycznia - dzień bez opakowań foliowych
23.01.2025
23 stycznia obchodzimy Dzień Bez Opakowań Foliowych, który ma na celu zwiększenie świadomości na temat szkodliwości jednorazowych opakowań foliowych dla środowiska
i zachęcenie do poszukiwania bardziej ekologicznych alternatyw. To doskonała okazja, by zastanowić się, jak nasze codzienne wybory mogą wpłynąć na kondycję planety.
Plastik, w tym folia, jest jednym z największych wyzwań ekologicznych współczesnego świata ponieważ:
- Produkcja opakowań foliowych wymaga ogromnych ilości ropy naftowej i energii
- Większość jednorazowych foliówek trafia na wysypiska lub do środowiska naturalnego, gdzie rozkładają się nawet przez kilkaset lat
- Plastikowe odpady zagrażają zwierzętom lądowym i morskim, gdyż folia często trafia do oceanów, gdzie jest połykana przez zwierzęta, prowadząc do ich śmierci
- Recykling opakowań foliowych jest ograniczony – wiele z nich nie nadaje się do ponownego przetworzenia ze względu na niską jakość materiału.
Istnieje wiele sposobów na ograniczenie plastiku w naszym otoczeniu, a oto kilka praktycznych wskazówek:
1.Wybieraj torby wielorazowego użytku - zamiast jednorazowych foliówek korzystaj z toreb materiałowych, plecionych koszy lub toreb papierowych. Torby wielorazowe są trwałe, wygodne
i można je zabrać na zakupy wielokrotnie.
2. Unikaj pakowanych warzyw i owoców - podczas zakupów wybieraj warzywa i owoce luzem. Możesz używać bawełnianych woreczków wielorazowych, które łatwo prać i używać ponownie.
3. Zwracaj uwagę na opakowania produktów - kupując produkty spożywcze wybieraj te zapakowane w materiały biodegradowalne lub nadające się do recyklingu, takie jak papier, szkło czy metal.
4. Przechowuj żywność w ekologicznych pojemnikach - zamiast folii spożywczej czy aluminiowej lub plastikowych woreczków używaj szklanych pojemników, woskowijek (płócien nasączonych woskiem pszczelim) lub ceramicznych naczyń.
5. Korzystaj z produktów w opakowaniach zwrotnych - wybieraj produkty sprzedawane
w butelkach zwrotnych np. wodę czy inne napoje. Wiele lokalnych sklepów oferuje możliwość zakupu żywności na wagę, co pozwala całkowicie wyeliminować plastikowe opakowania.
Istnieje coraz więcej ekologicznych materiałów, które mogą zastąpić folię i plastik:
- Papier i karton – biodegradowalne i nadające się do recyklingu
- Szkło – trwałe, wielorazowe i przetwarzalne
- Metal – dobry materiał do pakowania produktów, takich jak napoje czy konserwy
- Bioplastiki – tworzywa wykonane z surowców roślinnych, które w odpowiednich warunkach ulegają biodegradacji
- Tkaniny – idealne do szycia woreczków, toreb czy woskowijek na żywność.
Dzień Bez Opakowań Foliowych przypomina nam, że każdy ma wpływ na ochronę środowiska. Nawet drobne zmiany w codziennych nawykach takie jak rezygnacja z jednorazowej foliówki mogą mieć ogromne znaczenie, jeśli będą podejmowane na szeroką skalę. Zachęcamy, by 23 stycznia był dla nas początkiem bardziej świadomego podejścia do zakupów i korzystania z opakowań. Wybierając alternatywy przyjazne środowisku dbamy nie tylko o naszą planetę, ale również o przyszłość kolejnych pokoleń.