Badania profilaktyczne. Zaplanuj najbliższy rok.
08.01.2024
Nowy Rok to dla wielu osób okres różnorodnych postanowień. Niektórzy z nas ograniczają spożycie np. słodyczy lub zwiększają aktywność fizyczną. Warto pomyśleć także o wykonaniu badań profilaktycznych.
To, jakie badania warto wykonywać cyklicznie, zależy w dużym stopniu od naszego wieku, chorób przewlekłych, ogólnej kondycji czy rodzaju wykonywanej pracy. Warto skonsultować się z lekarzem, który dobierze nam odpowiednie badania. Do podstawowych należą:
- morfologia krwi,
- badanie ogólne moczu,
- stężenie glukozy
Powinniśmy również kontrolować nasze ciśnienie tętnicze i obserwować czy wraz z wiekiem zachodzą jakieś zmiany, które mogłyby wskazywać na choroby układu krążenia.
Warto sprawdzać stan skóry, szczególnie po sezonie letnim – obserwować pieprzyki, przebarwienia oraz inne pojawiające się zmiany w jej wyglądzie.
Dbajmy o regularne kontrole stomatologiczne.
Pamiętajmy o tym, że jeśli z różnych przyczyn należymy do grupy ryzyka i np. w naszej rodzinie zdarzały się przypadki nowotworu piersi lub prostaty, do lekarza możemy, a nawet powinniśmy wybierać się częściej.
Każda grupa wiekowa ma przypisane terminy, które określają częstotliwość wykonywania badań. Są to zalecenia ustanowione przez Ministerstwo Zdrowia.