W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne ferie

Termin ferii zimowych rokrocznie ustalany jest przez Minister Edukacji Narodowej na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.) oraz na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 sierpnia 2017 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. poz. 1603)

Na zdjęciu widoczny jest krajobraz zimowy (drzewa i śnieg)i osoby korzystające ze sportów zimowych. Na pierwszym planie dwie osoby wchodzące na górkę, jedna ciągnie sanki, druga niesie deskę snowboardową. Z góry widoczne sa osoby zjeżdżające na nartach, sankach.

Ferie zimowe to czas zwiększonego ruchu turystycznego, zwłaszcza dzieci i młodzieży uczestniczącej w różnych formach zorganizowanego wypoczynku poza miejscem zamieszkania i  w miejscu zamieszkania. Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży zapewniają organizatorzy wypoczynku, ale pamiętajmy, że rodzice mają duży wpływ na to z jakich ofert korzystają. Przypominamy rodzicom, że na nich ciąży obowiązek sprawdzenia miejsca, do którego udają się dzieci i młodzież na wypoczynek. Przed wyjazdem dzieci na wypoczynek rodzice powinni zorientować się czy dany organizator wypoczynku posiada zgłoszenie do kuratorium organizowanego turnusu, czy zapewniono opiekę medyczną. Należy zapoznać się z regulaminem i programem zimowiska. W celu ułatwienia kontaktu z organizatorem wypoczynku i dzieckiem, należy zanotować dane teleadresowe.

Zimowa aura daje dużo radości dla dzieci i młodzieży, ale również może stanowić realne zagrożenie, jeżeli nie zachowamy rozwagi podczas zabaw zimowych. Poniżej zamieszczono zasady bezpieczeństwa podczas ferii zimowych, którymi należy kierować organizując dzieciom i młodzieży zabawy w czasie wolnym od zajęć szkolnych.

ZASADY BEZPIECZEŃSTWA PODCZAS FERII ZIMOWYCH

  1. Zawsze ustalaj z rodzicami/opiekunami obszar, na którym możesz się bawić.
  2. Pamiętaj! Ustronne i odosobnione miejsca nie są bezpieczne do zabawy.
  3. Unikaj miejsc niebezpiecznych takich jak: place budowy, rowy, wykopy, otwarte studzienki kanalizacyjne, rusztowania.
  4. Pamiętaj - tory kolejowe nie służą do zabawy.
  5. Przestrzegaj zakazu przebywania w okolicy stacji transformatorowych i  dotykania urządzeń i przewodów elektrycznych.
  6. Nie siadaj na śniegu/lodzie, bo możesz się przeziębić.
  7. Nie jedz śniegu (mimo iż jest biały, to nie jest on czysty).
  8. Pamiętaj, że na zabawę w śnieżki wszyscy muszą mieć ochotę i nie polega ona na wrzucaniu zimnego śniegu koledze za koszulę.
  9. Zabawa w śnieżki nie polega na rzucaniu twardymi kulkami, bo możemy zrobić krzywdę.
  10. Śnieżkami nie rzucaj w przypadkowych przechodniów i przejeżdżające samochody.
  11. Na sankach zjeżdżaj zawsze z dala od ruchliwych dróg i ulic.
  12. Nie wchodź na górkę po torze saneczkowym, gdy inni właśnie zjeżdżają, staraj się wchodzić  z boku toru, by nie utrudniać  innym zjazdu i nie doprowadzić do kolizji czy wypadku.
  13. W czasie zjazdów na nartach/sankach zachowaj bezpieczną odległość między zjeżdżającymi.
  14. Nie stój zbyt blisko toru.
  15. Nie zjeżdżajmy na butach lub na brzuchu.   
  16. Przed jazdą na sankach/nartach zawsze sprawdzaj ich stan techniczny, czy nie ma wystających śrub, gwoździ bądź połamanych elementów, ponieważ stwarzają one poważne ryzyko wyrządzenia sobie krzywdy.
  17.  Na lodzie możesz bawić się bezpiecznie tylko pod opieką dorosłych.
  18. Korzystaj tylko z bezpiecznych lodowisk.
  19. Unikaj zamarzniętych stawów i rzek.
  20. Nie wchodź na lód, jeśli nie wiesz w jakim jest on stanie, szczególnie gdy już się pod kimś załamał.
  21. Lód musi mieć co najmniej 10 cm grubości, nie powinno być na nim przerębli, nie powinien być przykryty warstwą śniegu, a temperatura otoczenia musi być ujemna.
  22. Jeśli znajdziesz się w sytuacji, że lód zaczyna pękać, najlepiej połóż się na nim.
  23. Jeśli chcesz komuś pomóc, podaj mu długi kij, gałąź bądź szalik.
  24. Najlepiej jednak przywołaj do pomocy osobę dorosłą, nie ryzykuj, bo możesz sobie sam nie poradzić.
{"register":{"columns":[]}}