W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne przechowywanie. Ryby

31.07.2024

Po lewej na mahoniowym blacie leży miska wypełniona lodem i surowymi rybami i liśćmi sałaty. Po prawej na brązowym tle jasny napis "Bezpieczne przechowywanie. Ryby". W prawym górnym rogu logo Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Ryby warto jeść często pod różnymi postaciami. Niestety świeże ryby psują się błyskawicznie, dlatego trzeba na nie uważać. O tym, że nadają się do jedzenia świadczą:

Łuska – powinna błyszczeć, lekko opalizować od śluzu i przylegać do skóry.
Mięso – powinno być zwarte i sprężyste.
Oczy – powinny być klarowne, pełne i niezmętniałe.
Skrzela – powinny być jasnoczerwone.

Przechowywanie ryb w lodówce

    • Świeże ryby należy przechowywać w temperaturze od 0°C do 4°C. Najlepiej jest umieścić je na najniższej półce lodówki, gdzie temperatura jest najniższa. Powinny być przechowywane w szczelnych opakowaniach, aby zapobiec przedostawaniu się zapachów do innych produktów spożywczych i aby ryby nie chłonęły zapachów z lodówki. Można używać folii spożywczej, torebek próżniowych lub plastikowych pojemników.
    • Aby przedłużyć świeżość ryb, można umieścić je na warstwie lodu w lodówce. Lód powinien być uzupełniany, aby utrzymać niską temperaturę.
    • Świeże ryby najlepiej spożyć w ciągu 1-2 dni od zakupu. Jeśli nie planujesz ich natychmiastowego spożycia, lepiej je zamrozić.

Zamrażanie ryb

    • Ryby powinny być dokładnie umyte i osuszone przed zamrożeniem. Można je podzielić na porcje, co ułatwi późniejsze rozmrażanie. Powinny być przechowywane w zamrażarce w temperaturze -18°C lub niższej.
    • Ryby można przechowywać w zamrażarce przez 3-6 miesięcy, w zależności od gatunku i jakości zamrożenia. Tłuste ryby, takie jak łosoś, nie powinny być przechowywane dłużej niż 3 miesiące, podczas gdy chude ryby, takie jak dorsz, mogą być przechowywane do 6 miesięcy.

Rozmrażanie ryb

    • Najbezpieczniejszym sposobem rozmrażania ryb jest umieszczenie ich w lodówce na kilka godzin lub przez noc. W zamkniętym pojemniku. Zapobiega to namnażaniu się bakterii.  Ryby można również rozmrażać w zimnej wodzie. Należy umieścić ryby w szczelnym opakowaniu i zanurzyć w wodzie, zmieniając ją co 30 minut. Czy rozmrażanie przez noc w temperaturze pokojowej jest dobrym rozwiązaniem? Niekoniecznie. Sprzyjać może bowiem namnażaniu się mikroorganizmów, które uległy uśpieniu na skutek procesu zamrażania. Zamrożoną rybę można smażyć i dusić bez rozmrażania – będzie bardziej soczysta.
      Uwaga! Nigdy nie wolno zamrażać ponownie rozmrożonego mięsa ryby.

Przestrzegaj zasad higieny podczas przechowywania ryb. Myj ręce, narzędzia kuchenne i powierzchnie robocze po kontakcie z surowymi rybami, aby uniknąć krzyżowego zanieczyszczenia.

Planując swój jadłospis zadbaj o to, by koniecznie znalazło się w nim miejsce dla ryb – pod każdą postacią.

{"register":{"columns":[]}}